Leczenie bezpłodności = mniej chłopców

Liczba chłopców, którzy rodzą się przy pomocy metody leczenia bezpłodności zwanej docytoplazmatycznym wstrzyknięciem plemnika (ICSI) jest mniejsza, niż w przypadku naturalnego zapłodnienia, sugeruje nowe badanie.

Średnio na 105 urodzonych chłopców jest 100 dziewczynek – tę naturalną przewagą można zrównoważyć większy wskaźnik zgonów wśród męskich płodów i noworodków.

Jednak nowe badanie wykazało, że wyżej wymieniony stosunek męskich i żeńskich narodzin odwraca się, gdy dzieci są poczęte metodą ICSI.

Pośród 15 000 amerykańskich dzieci narodzonych w 2005 roku za pośrednictwem nienaturalnego zapłodnienia, metoda ICSI wydawała się mieć niższy wskaźnik męskich urodzeń niż przyjęta średnia.

Efekt ten był widoczny, gdy wykonywano zabieg ICSI, stosując hodowle zarodków do stadium blastocysty – embrionom pozwolono dojrzewać kilka dni dłużej niż tradycyjna norma, zanim zostaną one wszczepione matce. Pozwala to zmniejszyć prawdopodobieństwo mnogiej ciąży, jak trojaczki lub więcej. Wśród par, które poddały się zabiegowi, mniej niż 50% urodzeń stanowili chłopcy, w porównaniu do amerykańskiej normy, która w 2005 r. wynosiła 52,5% chłopców.

Docytoplazmatyczne wstrzyknięcie plemnika łączy się z mikrochirurgicznym wprowadzeniem plemnika do ooplazmy.  Najistotniejszymi etapami ICSI są: uzyskanie i przygotowanie nasienia, przygotowanie komórki jajowej i wykonanie mikroiniekcji, specjalnie przygotowanymi narzędziami.

ICSI jest zwykle stosowany w leczeniu zaburzeń płodności mężczyzn, takich jak niska liczba plemników lub słaba jakość nasienia. Jest jednak czasem stosowany gdy przyczyna niepłodności jest niejasna.

Zdaniem dr Barbary Luke z Michigan State University w East Lansing, pełne implikacje powyższego odkrycia nie są jeszcze całkiem jasne. Ponieważ wyniki badania sugerują, że ICSI może zmniejszać liczbę męskich potomków, zalecamy by metodę tę stosowano tylko, jeśli jest to konieczne, by zapobiec temu potencjalnemu skutkowi ubocznemu.

Zobacz również: 7 sposobów, aby wychować szczęśliwe dziecko

Nie widomo dlaczego ICSI może zmniejszać odsetek męskich urodzeń, choć dr Luke i jej współpracownicy zaznaczają, iż w badaniu nie udowodniono, by męska niepłodność sama w sobie miała z tym jakikolwiek związek. To zdaje się wspierać teorię, iż winę ponosi tu sam proces zabiegu.

Badania opublikowano w czasopiśmie „Fertility & Sterility”.

Źródło: abcZdrowie.pl

Zobacz także:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologia:

Niedowidzącym pomagać będą cyber-okulary Testy prenatalne - ratunek czy przekleństwo? Czy POChP przestanie być chorobą nieuleczalną? Życie bez pulsu? - naukowcy sprawili, że to możliwe Co się dzieje w mózgu, kiedy tracimy przytomność? Magnetyzm zamiast aspiryny? Elektrody pomagają odzyskać zdolność ruchu Dwadzieścia jednostek krwi z jednej - prace nad sztuczną krwią trwają Project Lifesaver - bransoletka ratująca życie Komputer, który sam wzywa pomoc Morfologia z... płyty CD Test na ojcostwo dostępny już w aptekach Jest szansa na sztuczną siatkówkę... z plastiku Nowoczesny laser do błyskawicznej korekcji wzroku Badanie oddechu umożliwi diagnozę Odzyskać wzrok dzięki implantowi Kraków: naukowcy będą hodować komóki skóry Genetyka: jak wykryć raka zanim się pojawi? Inżynieria genetyczna może poprawić nasze IQ Koniec dializ? - opracowano wszczepialną sztuczną nerkę Krakowcy naukowcy opracowali super-wytrzymałe implanty Enzymem w zakażenia szpitalnym gronkowcem GMO wymyka się spod kontroli Palący papierosy robot pomoże w badaniach