Niezdrowe jedzenie zdrowym

Myślisz, że wiesz co dla ciebie dobre? Nie bądź tego taki pewien, mówi Harriet Alexander.
Mówią, że trochę tego, co tak lubisz jeść, a co niekoniecznie jest postrzegane jako zdrowe, jest dobre dla zdrowia. Poniżej podaliśmy ukryte korzyści płynące z konsumowania twoich ulubionych potraw.

Dżem
Dżem, choć zawiera dużo cukru, przynosi nieoczekiwane korzyści zdrowotne. Badanie przeprowadzone przez Institute of Food Research odkryło, iż pektyna, naturalny składnik żelujący w tej konfiturze, zatrzymuje postęp nowotworu w organizmie poprzez przyklejenie się do białka Gal-3, które wywołuje wzrost komórek raka.

Boczek

Jeśli jemy go z umiarem, można go uznać za „super fooda”. Prawie połowa tłuszczu znajdującego się w boczku, to tłuszcz jednonienasycony, który, jak wiadomo, obniża poziom cholesterolu, a same tłuszcze jednonienasycone pochodzą od kwasu oleinowego, tego samego „dobrego” tłuszczu, który znajduje się w oliwie z oliwek.

Ser Cheddar

Ser Cheddar może nie być tak dobry dla twojej talii czy serca (dzienna zalecana dawka to 3 plasterki), ale jest dobry dla twoich zębów, gdyż jest bogaty w wapno. Mała kostka tego sera po posiłku pomoże zneutralizować kwasy w jamie ustnej, zapobiegając tym samym powstaniu próchnicy.

Lody

Gałka lodów może pozytywnie wpłynąć na nastrój. Instytute of Psychiatry w Londynie odkrył dlaczego tak się dzieje… Zjedzenie gałki lodów pobudza obszary mózgu, odpowiedzialne za odczuwanie przyjemności.

Ziemniaki

Ziemniaki, jeśli trzymane z daleka od frytkownicy, stanowią dużą wartość odżywczą. Amerykańscy naukowcy zidentyfikowali 60 różnych rodzajów fitochemikaliów i witamin zawartych w skórce tego warzywa. Wiele z nich pomaga obniżyć poziom cholesterolu i chroni przed chorobami serca. Institute for Food Research, odkrył, że ziemniaki również zawierają cząsteczki, które obniżają ciśnienie we krwi.

Kawa

Kilka łyków espresso wspomaga spalanie tłuszczu w ćwiczeniach na serce. Kofeina rozszerza naczynia krwionośne, zwiększając przepływ krwi i tlenu do mięśni. Kawa pobudza także uwalnianie cholecystokininy, hormonu, który hamuje odkładanie się cholesterolu w pęcherzyku żółciowym.

Czekolada

Czekolada zwiększa poziom endorfiny – hormonu szczęścia, a zatem korzystnie wpływa na humor. Jedno badanie wykazało, że po zjedzeniu gorzkiej czekolady, uczestnicy badania lepiej radzili sobie z rozwiązywaniem zadań arytmetycznych. Gorzka czekolada jest bogata w flawonoidy, które poprawiają funkcje naczyń krwionośnych i wspomagają przepływ tlenu w mózgu.

Zobacz również: Jak pozbyć się kataru?

Czerwone wino

W zeszłym tygodniu opublikowano badanie, które dowodzi, że umiarkowane spożywanie alkoholu może uchronić przed chorobami serca. Raport wykazuje, że kieliszek czerwonego wina obniżył o połowę ryzyko chorób serca. Clinton Wright, profesor neurologii na Columbia University w Nowym Jorku, odkrył, że osoby, które piją z umiarem, uzyskują lepsze wyniki w testach psychologicznych niż ci, którzy nigdy nie pili alkoholu.

Innymi zdrowymi potrawami są tofu, sok pomarańczowy, jogurt, jabłka, sushi oraz chleb razowy.

Źródło: abcZrowie.pl

Zobacz także:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Lifestyle:

Napoje light mają mniej kalorii, ale nie są zdrowsze Medytacja to wymierne korzyści zdrowotne Czy kary za brak szczepień są zgodne z prawem? Siedzący tryb życia podnosi ryzyko zatorowości płucnej Czy picie wody obniża ryzyko powstawania cukrzycy? Wysokotłuszczowa dieta matki może powodować cukrzycę u dziecka Przepisy nieskuteczne - palarnie nie chronią niepalących Kanadyjskie Towarzystwo Kardiologiczne zmienia zdanie - nie należy łykać Aspiryny Życie w mieście zwiększa ryzyko chorób psychicznych Odchudzanie jest skuteczniejsze u osób... szczupłych Powstanie rozpuszczalny materiał dentystyczny odbudowujący kość Biurka z bieżnią zyskują coraz większą popularność Chcesz być zdrowy i szczęśliwy na emeryturze? - zacznij planować Korea będzie leczyć uzależnionych od Internetu Kontakt z ojcem decyduje o dorosłym życiu córki Sen polifazowy jest znacznie bardziej efektywny Domowe sposoby młodych mam na przyspieszenie porodu Światowy Dzień Krwiodawcy Zielona herbata wspomaga produkcję limfocytów T Rzucić palenie - i nie przytyć Dzieci stają się agresywne kiedy za mało śpią Elektroniczne śmieci to coraz większe zagrożenie Chcesz zajść w ciążę? - pij mniej kawy Okulary przeciwmigrenowe - ulga dla chorych