Herbata miętowa ma właściwości przeciwbólowe

Filiżanka brazylijskiej herbaty miętowej ma właściwości przeciwbólowe, porównywalne do komercyjnych środków przeciwbólowych, sugeruje badanie.

Crenata Hyptis jest przepisywany przez brazylijskich uzdrowicieli od niepamiętnych czasów, by walczyć z uporczywymi dolegliwościami, jak bóle głowy, bóle brzucha po gorączkę i grypę.

Zespól badawczy z Newcastle University badając myszy, dowiódł naukowo, że starożytni lekarze mieli rację.

Naukowcy starali się jak najdokładniej odtworzyć tradycyjne formy leczenia, dlatego też przeprowadzili ankietę w Brazylii, która pytała o to, w jaki sposób przygotowuje się miętę i w jakiej ilości powinna być konsumowana.

Najczęstszą formą było przygotowanie wywaru z wysuszonych liści mięty, które gotowano w wodzie przez 30 minut. Wywarowi pozwalano ostygnąć zanim podawano go choremu jako herbatę.

Badacze odkryli, że jeśli wspomniane zioło było podawane w dawkach zbliżonych do tych, jakie zalecali tradycyjni uzdrowiciele, wówczas efekt był zbliżony do działania syntetycznej aspiryny o nazwie Indometacin, którą stosuje się jako środek przeciwbólowy.

Badacze planują uruchomić testy kliniczne, które maja dowiedzieć się, jak skuteczna jest mięta na zmniejszanie bólu u ludzi.

Kierownik badania, Graciela Rocha, powiedziała: Odkąd ludzie żyją na ziemi, szukali w roślinach sposobu na zwalczanie różnorodnych dolegliwości. Szacuje się, że ponad 50 000 roślin jest stosowanych w celach medycznych na całym świecie.

Zobacz również: 7 sposobów, aby wychować szczęśliwe dziecko

Nasz zespół wziął pod lupę zioło, które jest powszechnie używane do zwalczania bólu i dowiódł naukowo, że działa równie skutecznie, jak niektóre leki syntetyczne. Kolejnym krokiem jest odkrycie, jak i dlaczego ta roślina jest tak efektywna.

Sama badaczka przyznaje, iż w dzieciństwie herbata miętowa była jej podawana jako lekarstwo na dziecięce choroby.

Herbata w smaku nie jest zbyt dobra, smakuje raczej jak mędrzec ale z drugiej strony leki nigdy raczej nie smakowały zbyt dobrze, prawda?, dodaje Rocha.

Zdaniem Beverly Collet z Chronic Pain Policy Coalition, dalsze badania są niezbędne, by zidentyfikować wszystkie składniki, biorące udział w zwalczaniu bólu, aczkolwiek zaznacza, iż badanie jest ciekawe i być może w przyszłości przyczyni się do wprowadzenia nowego środka łagodzącego ból.

Badanie opublikowano w czasopiśmie „Acta Horticulturae”.

Źródło: abcZdrowie.pl

Zobacz także:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Nowinki:

Nowotwory są groźniejsze dla mężczyzn Neurostymulator pomoże kontrolować pęcherz moczowy Czy szwedzkim chirurgom uda się przeszczepić macicę? Będzie można odwrócić przerost mięśnia sercowego Czy osoby niewidome korzystają z echolokacji? Pod wodą słyszymy przez... kości Czy wyleczymy chorobę Parkinsona? Nikotyna na ból zęba Nowe neurony i ich połączenia ważne nie tylko dla pamięci Zapłodniona komórka jajowa dzieli się mimo błędów Mikroudary mózgu mogą zwiększać ryzyko zawału serca Samodestrukcja komórek raka piersi Naukowcy uderzą w nowotwory... diamentami Męska płodność zależna od stanu... kości Osoby wielojęzyczne mają lepszą pamięć Wiadomo już, skąd pochodzi agresja Witamina D niezbędna do rozwoju i utrzymania sprawności płuc Odnaleziono nowy marker zawału serca Dotyk matki jest bardzo ważny dla wcześniaka Koniec problemów z łysieniem...? Głos matki aktywuje naukę języka u dziecka Kolejny wzmacniacz pamięci - odnaleziony Trwają prace nad wczesnym testem wykrywającym chorobę Alzheimera Nowatorskie badania: komórki macierzyste zregenerują serce?