Trwa dochodzenie w sprawie rzadkich skutków ubocznych działania szczepionki na wirusa A H1N1

Trwa badanie prowadzone przez naukowców z Dundee, które ma na celu zidentyfikowanie ewentualnych rzadkich efektów ubocznych szczepionki na świńską grypę.

Pomimo tego, iż wspomniana szczepionka uprzednio została poddana rutynowym testom klinicznym, to naukowcy tym razem skupią się na wykryciu jakichkolwiek działań niepożądanych, które wcześniejsze testy nie wykryły. Badanie również obejmie osoby, które odmówiły zaszczepienia.

Profilaktyczne szczepienie zostało już zaoferowane grupom ryzyka na terenie Szkocji, w tym dzieciom w wieku od 6 miesięcy do 5 lat. Wszyscy uczestnicy będą obserwowani przez kolejny rok, by wykryć działanie zaaplikowanego leczenia. Zespół badawczy planuje skorzystać z Internetu i telefonów komórkowych, by usprawnić zbieranie i przetwarzanie danych.

Osoby, które odmówiły zaszczepienia, są zachęcane do wzięcia udziału we wspomnianych badaniach, by móc potem porównać wyniki z różnych grup.

Ogólnokrajowy test jest prowadzony przez Medicines Monitoring Unit (MEMO) na University of Dundee, we współpracy z Drug Safety Research Unit (DSRU) w Southampton.
Naukowcy planują najpierw przyjrzeć się ludziom w wieku 16 lat i powyżej, choć jak stwierdzili, mają nadzieję poszerzyć badania w niedalekiej przyszłości także o dzieci.

Doktor Isla Mackenzie, lekarz konsultant z MEMO, która jest również kierownikiem zespołu badawczego. powiedziała: Praca z dużą ilością ludzi jest jedynym sposobem wykrycia niezwykle rzadkich. ale ważnych działań niepożądanych, które występują tylko w 1 na 10 000 przypadków.

Mimo tego, że szczepionka na świńska grypę została dopuszczona do zastosowania, to jest rutyną, iż jest ona w dalszym ciągu obserwowana, dodaje Mackenzie.

Doktor Deborah Layton, farmaceuta i główny pracownik naukowy z Drug Safety Research Unit, wyjaśnia, że badanie stanowi uzupełnienie innych badań, które monitorowały działanie szczepionki na wirusa A H1N1, co umożliwia obserwowanie jej efektów w czasie zbliżonym do rzeczywistego bez dodatkowego obciążania lekarzy i pielęgniarek, biorących udział w programie szczepień.

Zobacz również: Dlaczego warto mierzyć ciśnienie?

Źródło: abcZdrowie.pl

Zobacz także:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Wydarzenia:

Rekord: udana operacja na otwartym sercu u stulatka Dzięki przeszczepowi komórek macierzystych zniknął... wirus HIV 1 grudnia - Światowy Dzień AIDS Dysmorfofobia a wygląd Światowa Organizacja Zdrowia broni się przed oskarżeniami Chemikalia w butelkach dla dzieci Świńska grypa zabiła ponad 12 000 ludzi Gwiazdka z gwiazdami na Litewskiej Rozgryziono kod genetyczny śmiercionośnych nowotworów Pandemia H1N1 zaczyna słabnąć