Ftalany mogą wpływać na zachowanie małych chłopców

Nowe, aczkolwiek małe badanie sugeruje, choć nie udowadnia, że istnieje związek między wystawieniem ciężarnych kobiet na działanie ftalanów — powszechnych substancji chemicznych — a typem zabawek, jakimi bawią się ich mali synowie w wieku przedszkolnym.

Chłopcy, którzy byli najbardziej narażeni na działanie dwóch typów ftalanów, mieli nieco większe szanse na zabawę lalkami i w gry, które społeczeństwo postrzega jako bardziej odpowiednie dla dziewcząt.

Badanie przeprowadzono na 74 chłopcach i jest możliwe, że inne czynniki, oprócz ftalanów, mogłyby wyjaśnić zaistniałą różnicę w zachowaniu tych dzieci. Jednak zdaniem kierownika badań, doktor Shanny H. Swan z University of Rochester, profesor położnictwa i ginekologii, jest jasne, iż te powszechne substancje chemiczne mają zdolność do wywołania zmian u kształtującego się w łonie matki męskiego płodu.

Przedstawiciele przemysłu chemicznego bronią wspomnianych chemikaliów, kwestionując słuszność wyciągniętych przez badaczy wniosków.

Ftalanyużywane przy produkcji wielu przedmiotów, między innymi plastików, substancji ułatwiających smarowanie oraz w rozpuszczalnikach. Można je spotkać w zabawkach dla dzieci, zasłonach prysznicowych oraz w wykładzinach podłogowych. Ludzie wydają się być najbardziej narażeni na ich działanie poprzez jedzenie, gdyż po części produkty takie jak mleko, są przewożone i przechowywane w plastikowych pojemnikach.

Tematem gorących debat wśród badaczy jest to, czy substancje te są faktycznie niebezpieczne. Według dr Swan, ftalany obniżają poziom testosteronu u gryzoni i jak podejrzewa, mogą działać tak samo w przypadku rozwijającego się płodu. Jej wcześniejsze badania sugerowały, że wysoki poziom tych substancji może zakłócać prawidłowy rozwój męskich narządów płciowych.

Na potrzeby badania naukowcy zbadali poziom ftalanów w moczu ciężarnych kobiet, a następnie obserwowali ich męskie potomstwo do momentu osiągnięcia przez nie wieku przedszkolnego.
Badacze przepytali potem rodziców o preferencje dziecięcych rodzajów zabaw: Czy ich synowie bawili się w typowo męskie zabawy, jak „policjanci i złodzieje” czy żeńskie, jak „zabawa w dom”?, Czy dzieci wolały się bawić lalkami, czy samochodami?

Chłopcy, których matki miały najwyższy poziom ftalanów w moczu podczas trwania ciąży, mieli o 8% niższy wynik w badaniu na męskość, niż, ci, których rodzicielki miały najniższy poziom tych substancji.

Zobacz również: Najczęstsze problemy zdrowotne kobiet w ciąży

Badanie jednak nie udowadnia, że większy poziom ftalanów powoduje, że chłopcy stają się bardziej dziewczęcy, a sami naukowcy przyznają, że także inne czynniki mogły wpłynać widoczną różnice między chłopcami.

Zdaniem dr Sheela Sathyanarayana z University of Washington, istnieją jeszcze inne zastrzeżenia… w postaci tego, iż badanie było bardzo małe, a co za tym idzie nie jest dostatecznie jasne, czy zaobserwowana różnica między chłopcami jest znacząca.

Co mamy zatem począć z ftalanami? Przesłanie jest takie, by być świadomym tego, że w naszych domach są chemikalia, które mogą potencjalnie wpływać na funkcjonowanie naszych hormonów, twierdzi Kim Harley z Centre for Children's Environmental Health Research, na University of California w Berkeley.

Badanie opublikowano w czasopiśmie „International Journal of Andrology”.

Źródło: abcZdrowie.pl

Zobacz także:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Lifestyle:

Napoje light mają mniej kalorii, ale nie są zdrowsze Medytacja to wymierne korzyści zdrowotne Czy kary za brak szczepień są zgodne z prawem? Siedzący tryb życia podnosi ryzyko zatorowości płucnej Czy picie wody obniża ryzyko powstawania cukrzycy? Wysokotłuszczowa dieta matki może powodować cukrzycę u dziecka Przepisy nieskuteczne - palarnie nie chronią niepalących Kanadyjskie Towarzystwo Kardiologiczne zmienia zdanie - nie należy łykać Aspiryny Życie w mieście zwiększa ryzyko chorób psychicznych Odchudzanie jest skuteczniejsze u osób... szczupłych Powstanie rozpuszczalny materiał dentystyczny odbudowujący kość Biurka z bieżnią zyskują coraz większą popularność Chcesz być zdrowy i szczęśliwy na emeryturze? - zacznij planować Korea będzie leczyć uzależnionych od Internetu Kontakt z ojcem decyduje o dorosłym życiu córki Sen polifazowy jest znacznie bardziej efektywny Domowe sposoby młodych mam na przyspieszenie porodu Światowy Dzień Krwiodawcy Zielona herbata wspomaga produkcję limfocytów T Rzucić palenie - i nie przytyć Dzieci stają się agresywne kiedy za mało śpią Elektroniczne śmieci to coraz większe zagrożenie Chcesz zajść w ciążę? - pij mniej kawy Okulary przeciwmigrenowe - ulga dla chorych