Pigułki zwiększające popęd seksualny u kobiet

Niemiecki koncern farmaceutyczny Boehringer Ingelheim jest coraz bliżej wdrożenia pierwszej, niehormonalnej terapii wspomagającej kobiety z niskim libido. Jak wykazały końcowe testy przeprowadzone przez wspomniany koncern, już jedna pigułka dziennie wystarczy, by zwiększyć popęd seksualny.

Związek znany jako flibanserin wzmaga pragnienie erotyczne i pozytywnie wpływa na satysfakcję, płynącą ze współżycia, u kobiet cierpiących na rażąco niskie libido.

Wyniki z ostatniej fazy testów z udziałem 2000 kobiet przed menopauzą, cierpiących na Hipoaktywne zaburzenia pożądania seksualnego HSDD (ang. hipoactive sexual desire disorder), zostały zaprezentowane na kongresie European Society for Sexual Medicine w Lyonie (Francja).

W przeciwieństwie do hormonalnego plastra Intrinsa firmy Procter & Gamble, który jest ukierunkowany na kobiety po menopauzie, flibanserin bezpośrednio manipuluje reakcjami chemicznymi w mózgu, które, jak się wierzy, wywołują pożądanie seksualne.

Poprzez modulowanie systemu nerwowego, flibanserin może przyczynić się do przywrócenia równowagi między hamującymi i pobudzającymi czynnikami, prowadząc do zdrowiej odpowiedzi seksualnej, mówi Elaine Jolly, kanadyjska lekarz ginekolog, która pomogła w nadzorowaniu wspomnianych testów.

Zdaniem Andreasa Barnera z koncernu Boehringer Ingelheim, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, preparat powinien wejść na rynek w przeciągu dwóch do trzech lat.

Rzecznik drugiego co do wielkości koncernu farmaceutycznego w Niemczech poinformował, że obecnie firma przygotowuje wnioski rejestracyjne w Stanach Zjednoczonych, a następnie w Europie i na inne rynki.

HSDD definiowany jest jako brak popędu płciowego, niezależny od partnera lub sytuacji u kobiet, które nie cierpią na inne oprócz tego schorzenia.

Końcowe testy wykazały, że wzrósł wskaźnik satysfakcji płynącej ze współżycia – niekoniecznie z powodu orgazmu u kobiet, które zażywały flibanserin raz dziennie. Wskaźnik ten wzrósł średnio z 2.8 do 4.5 w ciągu miesiąca w północnoamerykańskiej części badań. W grupie kontrolnej, która stosowała placebo poziom wzrósł do 3.7.

Zobacz również: Najczęstsze problemy zdrowotne kobiet w ciąży

Kobiety stosujące powyższy preparat, odnotowały wyższy poziom pożądania erotycznego i mniejszy stres z powodu zaburzeń seksualnych, niż te na placebo.

Niepożądane skutki uboczne określono jako łagodne lub umiarkowane, zalicza się do nich zawroty głowy, nudności, senność bądź bezsenność.

Źródło: abcZdrowie.pl

Zobacz także:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Seks:

Pigułka antykoncepcyjna dla mężczyzn już blisko! Koniec implantów piersi - przeszczepy tłuszczu coraz popularniejsze Popularne leki wywołują zaburzenia erekcji Ciąża po trzydziestce zależna od grupy krwi? Zycie społeczne w łonie matki Współczesny poród nie jest już traktowany jak choroba Farmacja wygrała spór - pigułka "5 dni po" wejdzie na rynek USA Rywalizacja o kobiety skraca życie mężczyzn Nowatorska metoda walki z zakażeniami HIV Badanie krwi powie, kiedy nadejdzie menopauza Tusza przeszkadza cieszyć się seksem Brak ochoty na seks to wyższe ryzyko impotencji w przyszłości Niski testosteron i impotencja to większe ryzyko dla serca Młodzi ludzie są zdania, że stosunek oralny to nie seks Opalanie wzmaga popęd płciowy u mężczyzn Jak czują mężczyźni? Seks w młodym wieku zwiększa ryzyko raka szyjki macicy Małżeństwo dobre dla ciała i ducha Viagra dla kobiet