Dlaczego stałe związki to dobry pomysł?

Najnowsze badania udowadniają, że kobiety, które są w stałych związkach, rodzą zdrowsze dzieci, a ich ciąża przebiega znacznie lepiej niż u reszty. Naukowcy odkryli, że znacznie rzadziej mają one skłonności do wysokiego ciśnienia w czasie ciąży, a ich dzieci są większe niż pozostałe.

Wystarczy już sześć miesięcy związku z partnerem, aby kobiety nie cierpiały na preeklamsję (stan przedrzucawkowy, który dotyczy 5 proc. ciężarnych kobiet) i rodziły dzieci o prawidłowej wadze. Naukowcy uważają, że przyczyna, dla której dzieci rodzą są zdrowsze, tkwi w długiej ekspozycji na spermę biologicznego ojca, która pobudza system immunologiczny kobiety. 

Naukowcy z Ackland University z Nowej Zelandii przeanalizowali dane, pochodzące od 2 507 ciężarnych kobiet, których spytano jak długo były w związku z ojcem dziecka. Kobiety sprawdzano także pod kątem ich wagi, stylu życia i nałogów. Badaniami nie objęto ciężarnych, które nie potrafiły określić kto jest ojcem dziecka. 

W trakcie badań stwierdzono, że kiedy zbliżał się termin porodu, preeklamsja rzadziej występowała u tych kobiet, które przed dłuższy okres czasu utrzymywały stosunki płciowe z ojcem dziecka. Wykazano również, że kobiet które rodziły małe dzieci, częściej bywały w krótkich, przelotnych związkach.

Autorzy badań uważają, że kobiecy system immunologiczny pozytywnie reaguje na ojcowskie antygeny – korzystne przeciwciała występujące w męskiej spermie. – Mimo że do końca nie wiadomo w jaki sposób przedłużona ekspozycja na męską spermę chroni przed preeklamsją, to udowodniliśmy, że ma ona pozytywny wpływ rozwój dziecka – twierdzą autorzy badań. 

Szczegółowe wyniki badań zostały opublikowane w najnowszym wydaniu „Journal of Reproductive Immunology”. 

Źródło: abcZdrowie.pl

Zobacz również: Najczęstsze problemy zdrowotne kobiet w ciąży

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Lifestyle:

Napoje light mają mniej kalorii, ale nie są zdrowsze Medytacja to wymierne korzyści zdrowotne Czy kary za brak szczepień są zgodne z prawem? Siedzący tryb życia podnosi ryzyko zatorowości płucnej Czy picie wody obniża ryzyko powstawania cukrzycy? Wysokotłuszczowa dieta matki może powodować cukrzycę u dziecka Przepisy nieskuteczne - palarnie nie chronią niepalących Kanadyjskie Towarzystwo Kardiologiczne zmienia zdanie - nie należy łykać Aspiryny Życie w mieście zwiększa ryzyko chorób psychicznych Odchudzanie jest skuteczniejsze u osób... szczupłych Powstanie rozpuszczalny materiał dentystyczny odbudowujący kość Biurka z bieżnią zyskują coraz większą popularność Chcesz być zdrowy i szczęśliwy na emeryturze? - zacznij planować Korea będzie leczyć uzależnionych od Internetu Kontakt z ojcem decyduje o dorosłym życiu córki Sen polifazowy jest znacznie bardziej efektywny Domowe sposoby młodych mam na przyspieszenie porodu Światowy Dzień Krwiodawcy Zielona herbata wspomaga produkcję limfocytów T Rzucić palenie - i nie przytyć Dzieci stają się agresywne kiedy za mało śpią Elektroniczne śmieci to coraz większe zagrożenie Chcesz zajść w ciążę? - pij mniej kawy Okulary przeciwmigrenowe - ulga dla chorych