Cienka linia między miłością a zazdrością

Naukowcy odkryli, iż oksytocyna, tzw. hormon miłości, która wpływa na zachowania takie jak zaufanie, empatia czy hojność, także wpływa na zachowania typu zazdrość i chełpienie się.

Jak wyjaśnia Simone Shamay-Tsoory z University of Haifa, zakładamy, iż hormon ten wywołuje pewne nastroje społeczne: Gdy osoba ma pozytywne skojarzenia odnośnie jakiegoś zdarzenia czy osoby, wówczas oksytocyny wzmacniają pro-społeczne zachowania, natomiast, gdy skojarzenie ma zabarwienie negatywne, hormon powoduje wzrost negatywnych odczuć.

Wcześniejsze badania dowiodły, że oksytocyna ma dobry wpływ na pozytywne uczucia. Hormon jest uwalniany w sposób naturalny podczas porodu oraz w trakcie aktywności seksualnej.

Uczestnicy eksperymentu, którzy wdychali syntetyczną formę wspomnianego hormonu, wykazali podwyższony poziom uczuć altruistycznych. Uważa się także, iż oksytocyna odgrywa ważną rolę w formowaniu więzi międzyludzkich.

Jednakże we wcześniejszych badaniach przeprowadzonych przez innych badaczy na gryzoniach, okazało się, że hormon jest również związany z wyższym poziomem agresji. Na ich podstawie postanowiono zbadać, czy powyższy hormon również nie wpływa na negatywne zachowania społeczne.

W obecnym badaniu wzięło udział 56 ochotników, połowa z nich podczas pierwszej sesji wdychała syntetyczną formę oksytocyny, natomiast w drugiej sesji placebo. Drugiej połowie uczestników podano placebo w pierwszej sesji, a w drugiej – oksytocynę.

Po podaniu leku każdy z uczestników został wezwany do gry w szczęście wraz z innym zawodnikiem, którym w rzeczywistości był komputer (uczestnicy o tym nie wiedzieli).

Każdy z ochotników został poproszony o wybranie jednych z trojga drzwi. Za drzwiami były ukryte różne sumy pieniędzy. Czasami zawodnik uzyskał mniej lub więcej pieniędzy od swojego konkurenta, sytuacje te stwarzały warunki do tego, by osoby mogły wykształcić uczucia zazdrości czy chęci pochwalenia się.

Zobacz również: Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?

Badanie dowiodło, że uczestnicy, którzy wdychali „hormon miłości” byli bardziej zazdrośni, gdy konkurent wygrał więcej pieniędzy oraz mieli większą chęć pochwalenia się, gdy to oni wygrywali.
Co bardziej interesujące, negatywne emocje były wzbudzane tylko podczas trwania gry, natomiast po jej zakończeniu opadały.

Doktor Shamay-Tsoory konkluduje: Powyższe wyniki wskazują, że niepożądane skutki działania oksytocyny na ludzkie zachowanie muszą być głębiej zbadane zanim ruszymy dalej…

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie „Biological Psychiatry”.

Źródło: abcZdrowie.pl

Zobacz także:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Lifestyle:

Napoje light mają mniej kalorii, ale nie są zdrowsze Medytacja to wymierne korzyści zdrowotne Czy kary za brak szczepień są zgodne z prawem? Siedzący tryb życia podnosi ryzyko zatorowości płucnej Czy picie wody obniża ryzyko powstawania cukrzycy? Wysokotłuszczowa dieta matki może powodować cukrzycę u dziecka Przepisy nieskuteczne - palarnie nie chronią niepalących Kanadyjskie Towarzystwo Kardiologiczne zmienia zdanie - nie należy łykać Aspiryny Życie w mieście zwiększa ryzyko chorób psychicznych Odchudzanie jest skuteczniejsze u osób... szczupłych Powstanie rozpuszczalny materiał dentystyczny odbudowujący kość Biurka z bieżnią zyskują coraz większą popularność Chcesz być zdrowy i szczęśliwy na emeryturze? - zacznij planować Korea będzie leczyć uzależnionych od Internetu Kontakt z ojcem decyduje o dorosłym życiu córki Sen polifazowy jest znacznie bardziej efektywny Domowe sposoby młodych mam na przyspieszenie porodu Światowy Dzień Krwiodawcy Zielona herbata wspomaga produkcję limfocytów T Rzucić palenie - i nie przytyć Dzieci stają się agresywne kiedy za mało śpią Elektroniczne śmieci to coraz większe zagrożenie Chcesz zajść w ciążę? - pij mniej kawy Okulary przeciwmigrenowe - ulga dla chorych