Dlaczego twoje dziecko przesypia weekend?

Jeśli masz dość swoich dzieci wylegujących się przez całe dnie w łóżku, zastanów się dwa razy zanim zwrócisz im uwagę. Naukowcy odkryli bowiem, że dodatkowe godziny błogiego snu mogą pomóc im zachować dobrą kondycję.

Badaniami objęto dzieci w wieku 5–15 lat, które długo spały w weekendy – okazało się, że znacznie rzadziej miały one problemy z wagą, niż te dzieci, które nie przesypiały wolnych dni. W trakcie badań dowiedziono, że spanie tylko kilka godzin w ciągu nocy, może zaburzać metabolizm dziecka, prowadząc do zwiększenia ilości przyjmowanych kalorii. Naukowcy pragnęli sprawdzić, czy długie wylegiwanie się w łóżku podczas weekendów pomaga dzieciom w przezwyciężeniu tego problemu.

W związku z tym przeprowadzono ankietę wśród rodziców ponad 5 tysięcy dzieci – pytano ich o dietę dziecka, styl życia, wagę i o rytm snu. Odkryto, że te dzieci, które spały dłużej w czasie weekendów i w trakcie innych dni wolnych od nauki, łatwiej utrzymywały szczupłą sylwetkę. Te natomiast, które spały mniej, częściej miały skłonności do nadwagi

Na podstawie wyników badań stwierdzono, że dłuższy sen w weekend jest niezbędny w trakcie dorastania, ponieważ pomaga organizmowi w nadrobieniu zaległości z pracowitego tygodnia. Dodatkowe godziny snu pomagają bowiem zmniejszyć ilość przyjmowanych kalorii w ciągu dnia, poprzez redukcję przekąsek spożywanych między posiłkami. 

 Otyłe dzieci – w porównaniu z dziećmi z normalną wagą – mają skłonność do wczesnego wstawania i krótszego snu w ciągu dnia. Dłuższy sen w trakcie weekendów i wakacji pomaga natomiast obniżyć ryzyko otyłości czy nadwagi. Dlatego jeśli rodzice chcą, aby ich dzieci były szczuplejsze, powinni pozwalać im się wysypiać – twierdzą autorzy badań z Chinese University of Hong Kong. Mimo że już wcześniej odkryto związek między zaburzeniami snu a otyłością, to te badania są pierwszymi, które udowadniają, że wysypianie się podczas weekendów skutecznie pomaga walczyć z otyłością. 

Mimo że ostatnie raporty wykazały nieznaczny spadek otyłości wśród dzieci, to szacuje się, że jeden na trzech chłopców w wieku 2–11 lat do 2020 roku będzie miał nadwagę.

Źródło: abcZdrowie.pl

Zobacz również: Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologia:

Niedowidzącym pomagać będą cyber-okulary Testy prenatalne - ratunek czy przekleństwo? Czy POChP przestanie być chorobą nieuleczalną? Życie bez pulsu? - naukowcy sprawili, że to możliwe Co się dzieje w mózgu, kiedy tracimy przytomność? Magnetyzm zamiast aspiryny? Elektrody pomagają odzyskać zdolność ruchu Dwadzieścia jednostek krwi z jednej - prace nad sztuczną krwią trwają Project Lifesaver - bransoletka ratująca życie Komputer, który sam wzywa pomoc Projekt sztucznej komory serca dla dzieci "tuż przed finiszem" Japońska elektrownia atomowa nie powinna zagrozić naszemu zdrowiu Morfologia z... płyty CD Test na ojcostwo dostępny już w aptekach Jest szansa na sztuczną siatkówkę... z plastiku Nowoczesny laser do błyskawicznej korekcji wzroku Badanie oddechu umożliwi diagnozę Duże możliwości pola magnetycznego Odzyskać wzrok dzięki implantowi Kraków: naukowcy będą hodować komóki skóry Genetyka: jak wykryć raka zanim się pojawi? Inżynieria genetyczna może poprawić nasze IQ Koniec dializ? - opracowano wszczepialną sztuczną nerkę Krakowcy naukowcy opracowali super-wytrzymałe implanty