Dlaczego twoje dziecko przesypia weekend?

Jeśli masz dość swoich dzieci wylegujących się przez całe dnie w łóżku, zastanów się dwa razy zanim zwrócisz im uwagę. Naukowcy odkryli bowiem, że dodatkowe godziny błogiego snu mogą pomóc im zachować dobrą kondycję.

Badaniami objęto dzieci w wieku 5–15 lat, które długo spały w weekendy – okazało się, że znacznie rzadziej miały one problemy z wagą, niż te dzieci, które nie przesypiały wolnych dni. W trakcie badań dowiedziono, że spanie tylko kilka godzin w ciągu nocy, może zaburzać metabolizm dziecka, prowadząc do zwiększenia ilości przyjmowanych kalorii. Naukowcy pragnęli sprawdzić, czy długie wylegiwanie się w łóżku podczas weekendów pomaga dzieciom w przezwyciężeniu tego problemu.

W związku z tym przeprowadzono ankietę wśród rodziców ponad 5 tysięcy dzieci – pytano ich o dietę dziecka, styl życia, wagę i o rytm snu. Odkryto, że te dzieci, które spały dłużej w czasie weekendów i w trakcie innych dni wolnych od nauki, łatwiej utrzymywały szczupłą sylwetkę. Te natomiast, które spały mniej, częściej miały skłonności do nadwagi

Na podstawie wyników badań stwierdzono, że dłuższy sen w weekend jest niezbędny w trakcie dorastania, ponieważ pomaga organizmowi w nadrobieniu zaległości z pracowitego tygodnia. Dodatkowe godziny snu pomagają bowiem zmniejszyć ilość przyjmowanych kalorii w ciągu dnia, poprzez redukcję przekąsek spożywanych między posiłkami. 

 Otyłe dzieci – w porównaniu z dziećmi z normalną wagą – mają skłonność do wczesnego wstawania i krótszego snu w ciągu dnia. Dłuższy sen w trakcie weekendów i wakacji pomaga natomiast obniżyć ryzyko otyłości czy nadwagi. Dlatego jeśli rodzice chcą, aby ich dzieci były szczuplejsze, powinni pozwalać im się wysypiać – twierdzą autorzy badań z Chinese University of Hong Kong. Mimo że już wcześniej odkryto związek między zaburzeniami snu a otyłością, to te badania są pierwszymi, które udowadniają, że wysypianie się podczas weekendów skutecznie pomaga walczyć z otyłością. 

Mimo że ostatnie raporty wykazały nieznaczny spadek otyłości wśród dzieci, to szacuje się, że jeden na trzech chłopców w wieku 2–11 lat do 2020 roku będzie miał nadwagę.

Źródło: abcZdrowie.pl

Zobacz również: Jak pozbyć się kataru?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologia:

Niedowidzącym pomagać będą cyber-okulary Testy prenatalne - ratunek czy przekleństwo? Czy POChP przestanie być chorobą nieuleczalną? Życie bez pulsu? - naukowcy sprawili, że to możliwe Co się dzieje w mózgu, kiedy tracimy przytomność? Magnetyzm zamiast aspiryny? Elektrody pomagają odzyskać zdolność ruchu Dwadzieścia jednostek krwi z jednej - prace nad sztuczną krwią trwają Project Lifesaver - bransoletka ratująca życie Komputer, który sam wzywa pomoc Morfologia z... płyty CD Test na ojcostwo dostępny już w aptekach Jest szansa na sztuczną siatkówkę... z plastiku Nowoczesny laser do błyskawicznej korekcji wzroku Badanie oddechu umożliwi diagnozę Odzyskać wzrok dzięki implantowi Kraków: naukowcy będą hodować komóki skóry Genetyka: jak wykryć raka zanim się pojawi? Inżynieria genetyczna może poprawić nasze IQ Koniec dializ? - opracowano wszczepialną sztuczną nerkę Krakowcy naukowcy opracowali super-wytrzymałe implanty Enzymem w zakażenia szpitalnym gronkowcem GMO wymyka się spod kontroli Palący papierosy robot pomoże w badaniach