Pogoń za przyjemnością kieruje większością naszych decyzji

Pogoń za przyjemnością kieruje naszymi codziennymi decyzjami, sugeruje nowe badanie.
Naukowcy odkryli, iż pewna substancja chemiczna w mózgu, odgrywa kluczową rolę w dokonywaniu wyborów, takich jak np. gdzie pojechać na wakacje. Badacze wierzą, że tzw. zasada przyjemności może stanowić źródło większości ludzkich decyzji. Dopamina, będąca neuroprzekaźnikiem, który pomaga transmitować sygnały między komórkami nerwowymi, jest powiązana z zachowaniami szukającymi wynagrodzenia i przyjemności.
Wytwarza ona przyjemne odczucia, związane z pewnego rodzaju bodźcami, takimi jak seks czy jedzenie.

U ludzi, jak się wierzy, ta substancja chemiczna jest ważnym czynnikiem przy uzależnieniu od narkotyków. Najnowsze badania sugerują, że zwykłe codzienne wybory są kierowane przez oczekiwane przyjemności przy udziale dopaminy.

Naukowcy z University College London przeprowadzili eksperyment na 61 ochotnikach, którzy zostali poproszeni o wyobrażenie sobie swoich wymarzonych wakacji.

Uczestnicy najpierw musieli ocenić swoje wymagania i zadowolenie płynące z odwiedzenia 80 miejsc na świecie, poczynając od Tajlandii, a kończąc na Grecji. Po tym – otrzymali lek, wzmagający aktywność dopaminy, i ponownie zostali poproszeni o wyobrażenie sobie wakacji we wspomnianych 80 miejscach.

Następnego dnia ochotnicy musieli wybrać jedną z dwóch lokalizacji, które zostały przez nich tak samo ocenione na początku badania.

Jedna z dwóch lokalizacji była przez uczestników wyobrażona, gdy byli pod wpływem leku wspomagającego aktywność dopaminy L-DOPA, natomiast druga lokalizacja była wyobrażana pod wpływem placebo.

Pod koniec wszyscy ponownie ocenili 80 miejsc na świecie.

Badanie ujawniło, że poziom dopaminy miał wpływ na wybór miejsca wakacyjnej podróży.

Zobacz również: 7 sposobów, aby wychować szczęśliwe dziecko

Uczestnicy częściej wybierali lokalizacje wyobrażane po tym, jak zażyli L-DOPA, niżeli placebo.

Zdaniem dr Tali Sharot z Wellcome Trust Centre for Neuroimaging UCL, są powody by wierzyć, iż dopamina zwiększa oczekiwane przyjemności u ludzi.  –  Byliśmy jednak zaskoczeni siłą i skalą tego efektu, który trwał najkrócej 24 godziny i był widoczny u prawie 80% badanych, dodaje.

Źródło: abcZdrowie.pl

Zobacz także:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Nowinki:

Nowotwory są groźniejsze dla mężczyzn Neurostymulator pomoże kontrolować pęcherz moczowy Czy szwedzkim chirurgom uda się przeszczepić macicę? Będzie można odwrócić przerost mięśnia sercowego Czy osoby niewidome korzystają z echolokacji? Pod wodą słyszymy przez... kości Czy wyleczymy chorobę Parkinsona? Nikotyna na ból zęba Nowe neurony i ich połączenia ważne nie tylko dla pamięci Zapłodniona komórka jajowa dzieli się mimo błędów Mikroudary mózgu mogą zwiększać ryzyko zawału serca Samodestrukcja komórek raka piersi Naukowcy uderzą w nowotwory... diamentami Męska płodność zależna od stanu... kości Osoby wielojęzyczne mają lepszą pamięć Wiadomo już, skąd pochodzi agresja Witamina D niezbędna do rozwoju i utrzymania sprawności płuc Odnaleziono nowy marker zawału serca Dotyk matki jest bardzo ważny dla wcześniaka Koniec problemów z łysieniem...? Głos matki aktywuje naukę języka u dziecka Kolejny wzmacniacz pamięci - odnaleziony Trwają prace nad wczesnym testem wykrywającym chorobę Alzheimera Nowatorskie badania: komórki macierzyste zregenerują serce?