Co ma hałas do dysleksji?

Okazuje się, że wbrew pozorom bardzo dużo. Według badań przeprowadzonych przez amerykańskich naukowców, dzieci z dysleksją mają większe trudności z wychwyceniem informacji w klasach pełnych szkolnego hałasu, niż reszta ich rówieśników.

Uczniowie z  problemami w czytaniu, mają także większe problemy z zapamiętaniem nowych rzeczy, gdy proces zapamiętywania przebiegał z hałasem w tle. Wnioski te zostały wysunięte na podstawie badań przeprowadzonych na 30 uczniach. Dzięki nim możliwe będzie rozwinięcie skuteczniejszych metod w diagnozowaniu tego zaburzenia. 

Naukowcy z Northwestern Univesity w Chicago twierdzą, że być może uczniowie z dysleksją będą potrzebowali dodatkowego wsparcia w czasie zajęć w szkole – innego niż do tej pory stosowane. Już samo posadzenie dziecka z dysleksją w pierwszych ławkach przed nauczycielem, może znacznie ułatwić mu naukę. Autorzy badań sugerują, że dobrym rozwiązaniem byłoby także stosowanie technologii bezprzewodowych i słuchawek redukujących hałasy. 

Dysleksja jest zaburzeniem neurologicznym, powodującym trudności w nauce czytania i pisania. Zaburzenie to dotyczy ok. 5–10 proc. dzieci

Wcześniejsze badania wykazały ponadto, że uczniowie ze zdiagnozowanym zaburzeniem mogą mieć trudności z przyswajaniem głosów, jeśli wraz z nimi występuje “konkurencyjny” hałas. Naukowcy sprawdzali swoją teorię puszczając dzieciom film – w tle zaś emitowano inne dźwięki. Równocześnie proszono ich o powtarzanie zasłyszanych zdań w trakcie oglądania filmu. 

– Zdolność do wychwytywania i powtarzania określonych rzeczy pośród różnych zakłóceń jest bardzo ważna, ponieważ to pozwala nam na przyswajanie ważnych informacji, a odrzucanie tych nieistotnych – twierdzi profesor Nina Kraus, koordynatorka przeprowadzonych badań. – Wykazaliśmy, że u dzieci z dysleksją, zdolność ta jest mocno zaburzona. To tylko potwierdza tezę, że uczniom tym powinno poświęcać się więcej uwagi. Jednak gwarne, pełne energii klasy w szkole są potrzebne dzieciom do prawidłowego rozwoju, dlatego trzeba znaleźć takie rozwiązanie, aby im tego nie odbierać – konkluduje prof. Kraus. 

Źródło: abcZdrowie.pl

Zobacz również: Jakie herbaty ułatwiają odchudzanie?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Lifestyle:

Napoje light mają mniej kalorii, ale nie są zdrowsze Medytacja to wymierne korzyści zdrowotne Czy kary za brak szczepień są zgodne z prawem? Siedzący tryb życia podnosi ryzyko zatorowości płucnej Czy picie wody obniża ryzyko powstawania cukrzycy? Wysokotłuszczowa dieta matki może powodować cukrzycę u dziecka Przepisy nieskuteczne - palarnie nie chronią niepalących Kanadyjskie Towarzystwo Kardiologiczne zmienia zdanie - nie należy łykać Aspiryny Życie w mieście zwiększa ryzyko chorób psychicznych Odchudzanie jest skuteczniejsze u osób... szczupłych Powstanie rozpuszczalny materiał dentystyczny odbudowujący kość Biurka z bieżnią zyskują coraz większą popularność Chcesz być zdrowy i szczęśliwy na emeryturze? - zacznij planować Korea będzie leczyć uzależnionych od Internetu Kontakt z ojcem decyduje o dorosłym życiu córki Sen polifazowy jest znacznie bardziej efektywny Domowe sposoby młodych mam na przyspieszenie porodu Światowy Dzień Krwiodawcy Zielona herbata wspomaga produkcję limfocytów T Rzucić palenie - i nie przytyć Dzieci stają się agresywne kiedy za mało śpią Elektroniczne śmieci to coraz większe zagrożenie Chcesz zajść w ciążę? - pij mniej kawy Okulary przeciwmigrenowe - ulga dla chorych