Jak być pewnym siebie?

Nasze matki miały rację, zwracając nam uwagę, żebyśmy zawsze siedzieli prosto. Najnowsze badania udowadniają bowiem, że taka postawa może wzmagać w człowieku poczucie pewności. 

Większość z nas uważa, że siedzenie w pozycji prostej sprawia dobre wrażenie na innych – mówi Richard Petty, współautor przeprowadzonych badań na Ohio State University w Stanach Zjednoczonych. – Okazuje się jednak, że taka pozycja może również wpływać na to, jak postrzegamy samych siebie. Jeśli siedzimy prosto, mamy o sobie lepsze zdanie – tak samo jak w przypadku, gdy widzimy innych, siedzących tak samo. 

Naukowcy, których badania ukazały się w najnowszym wydaniu „European Journal of Social Psychology”, przeanalizowali dane pochodzące od 71 studentów. W trakcie badań poproszono ich o zachowanie prostej postawy w trakcie siedzenia, a następnie o garbienie się. Na końcu przeprowadzono ankietę, dotyczącą pozytywnych i negatywnych cech, jakie hipotetycznie mogą uwidocznić się przed przyszłym szefem. 

Okazało się, że siedzenie prosto sprawiało, że czuli się bardziej pewni siebie, mieli większą wiarę we własne możliwości, a ich myśli były częściej pozytywne. Ludzie są przekonani, że pewność siebie wynika z ich własnych myśli. Nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że ich postawa może mieć znaczący wpływ na sposób, w jaki myślą. Ale jeśli zdadzą sobie z tego sprawę, zasada ta przestanie działać – twierdzą autorzy badań. 

Wyniki tych badań są podobne do rezultatów wcześniej przeprowadzonych. Odkryto wtedy, że osoby, które kręcą głową są bardziej pewne siebie od tych, które potrząsają głową w tył i w przód. 

Podobne badania, prowadzone już na innej grupie studentów, nie odnotowały większego poczucia pewności siebie dzięki prawidłowemu siedzeniu. Stwierdzono jednak, że osoby, które siedziały prosto miały większe zaufanie do własnych myśli niż pozostałe – przyznają naukowcy. Wniosek jest więcej jeden – siedź prosto, a Twoje życie będzie bardziej pozytywnie.

Źródło: abcZdrowie.pl

Zobacz również: Najczęstsze problemy zdrowotne kobiet w ciąży

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Lifestyle:

Napoje light mają mniej kalorii, ale nie są zdrowsze Medytacja to wymierne korzyści zdrowotne Czy kary za brak szczepień są zgodne z prawem? Siedzący tryb życia podnosi ryzyko zatorowości płucnej Czy picie wody obniża ryzyko powstawania cukrzycy? Wysokotłuszczowa dieta matki może powodować cukrzycę u dziecka Przepisy nieskuteczne - palarnie nie chronią niepalących Kanadyjskie Towarzystwo Kardiologiczne zmienia zdanie - nie należy łykać Aspiryny Życie w mieście zwiększa ryzyko chorób psychicznych Odchudzanie jest skuteczniejsze u osób... szczupłych Powstanie rozpuszczalny materiał dentystyczny odbudowujący kość Biurka z bieżnią zyskują coraz większą popularność Chcesz być zdrowy i szczęśliwy na emeryturze? - zacznij planować Korea będzie leczyć uzależnionych od Internetu Kontakt z ojcem decyduje o dorosłym życiu córki Sen polifazowy jest znacznie bardziej efektywny Domowe sposoby młodych mam na przyspieszenie porodu Światowy Dzień Krwiodawcy Zielona herbata wspomaga produkcję limfocytów T Rzucić palenie - i nie przytyć Dzieci stają się agresywne kiedy za mało śpią Elektroniczne śmieci to coraz większe zagrożenie Chcesz zajść w ciążę? - pij mniej kawy Okulary przeciwmigrenowe - ulga dla chorych