Za dużo różnorodności = otyłość

Najnowsze badania dowodzą, że zbytnie zróżnicowanie w codziennej diecie może być przyczyną otyłości. Spożywanie różnego typu żywności w czasie posiłków sprawia, że mózg uważa iż zjedliśmy znacznie mniej niż w rzeczywistości, twierdzą naukowcy.

W trakcie badań obliczono, że w ten sposób ludzie zjadają przeważnie o 10 proc. więcej jedzenia niż w przypadku, gdy posiłki wyglądają monotonnie. Przeprowadzone eksperymenty wykazały, że jedzenie w trakcie posiłku kilku różnych rzeczy, stwarza złudzenie, że otrzymana porcja jest mniejsza niż faktycznie, przez co podświadomie zjadamy więcej. 

Naukowcy uważają, że brak prawidłowej oceny ze strony mózgu, ile faktycznie zjedliśmy, jest przyczyną większości przypadków nadwagi. Tylko w samej Wielkiej Brytanii jedna na cztery osoby boryka się z otyłością – szacuje się, że współczynnik ten w ciągu dekady może wzrosnąć. 

Badacze nie sugerują, że osoby które chcą się prawidłowo odżywiać powinny jeść posiłki oparte jedynie na jednym produkcie – ich celem jest jedynie uświadomienie ludziom, aby większą wagę przykładali do ilości spożywanego jedzenia. 

– Różnorodność w jedzeniu sprawia, że ludzie tak naprawdę nie wiedzą, ile zjedli. Wydaje im się, że jedzą tyle co zawsze, a faktycznie jedzą więcej – przez co tyją – twierdzą naukowcy z University of Minnesota, pomysłodawcy badań. 

Badania przeprowadzono na 150 zdrowych studentach. Wszystkim pokazano identyczną porcję jednokolorowych słodyczy. Następnie poproszono ich o stworzenie identycznej porcji słodyczy, ale ze słodyczy o różnych kolorach. Okazało się, że osoby te zwiększały podświadomie porcję różnokolorowych słodyczy o 10 proc.

W kolejnym etapie osoby zostały poproszone o ocenę wielkości kolorowych i jednokolorowych porcji słodyczy. Ponownie stwierdzono, że jako mniejsze oceniano porcję różnokolorowych słodyczy, mimo że w rzeczywistości były one większe. 

Źródło: abcZdrowie.pl

Zobacz również: 10 urodowych trików, które musisz znać

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Lifestyle:

Napoje light mają mniej kalorii, ale nie są zdrowsze Medytacja to wymierne korzyści zdrowotne Czy kary za brak szczepień są zgodne z prawem? Siedzący tryb życia podnosi ryzyko zatorowości płucnej Czy picie wody obniża ryzyko powstawania cukrzycy? Wysokotłuszczowa dieta matki może powodować cukrzycę u dziecka Przepisy nieskuteczne - palarnie nie chronią niepalących Kanadyjskie Towarzystwo Kardiologiczne zmienia zdanie - nie należy łykać Aspiryny Życie w mieście zwiększa ryzyko chorób psychicznych Odchudzanie jest skuteczniejsze u osób... szczupłych Powstanie rozpuszczalny materiał dentystyczny odbudowujący kość Biurka z bieżnią zyskują coraz większą popularność Chcesz być zdrowy i szczęśliwy na emeryturze? - zacznij planować Korea będzie leczyć uzależnionych od Internetu Kontakt z ojcem decyduje o dorosłym życiu córki Sen polifazowy jest znacznie bardziej efektywny Domowe sposoby młodych mam na przyspieszenie porodu Światowy Dzień Krwiodawcy Zielona herbata wspomaga produkcję limfocytów T Rzucić palenie - i nie przytyć Dzieci stają się agresywne kiedy za mało śpią Elektroniczne śmieci to coraz większe zagrożenie Chcesz zajść w ciążę? - pij mniej kawy Okulary przeciwmigrenowe - ulga dla chorych