Skąd się bierze agresja u dzieci?

Okazuje się, że oglądanie telewizji przez trzylatki może wyzwalać u nich napady agresji. Ale w jaki sposób?

Naukowcy z University of New York odkryli, że już samo włączenie telewizora wzmaga agresję u dzieci – nawet jeśli go w tym czasie nie oglądają. Badacze obserwowali ponad 3 tysiące kobiet z 20 miast w Stanach Zjednoczonych, które miały dzieci w latach 1998–2000. W trakcie badań 2/3 matek przyznało się, że ich 3-letnie dzieci oglądały telewizję ponad 2 godziny każdego dnia. Średnia dla wszystkich dzieci biorących udział w badaniu wyniosła 3 godziny dziennie. 

W ciągu dnia natomiast telewizor był włączony przez około 5 godzin. Po wzięciu pod uwagę czynników ściśle związanych z agresywnym zachowaniem, np: mieszkanie w sąsiedztwie rodzin patologicznych czy depresja u matki, wykazano, że telewizja także bardzo przyczynia się do agresji u najmłodszych. Przejawia się ona najczęściej w biciu innych, złym nastroju czy głośnym zachowaniu. 

Dlatego czołowi pediatrzy w Stanach Zjednoczonych rekomendują zakaz oglądania telewizji przez dwulatki i młodsze dzieci. U nieco starszych dzieci liczba spędzanych godzin przed telewizorem nie powinna przekraczać 2 godzin dziennie. 

Naukowcy dodają, że istnieje wiele przyczyn, dlaczego oglądanie telewizji przez dzieci wzmaga u nich agresywne zachowanie. Mogą one obserwować przemoc w telewizji i w ten sposób uczyć się podobnych zachowań. Ponadto długie siedzenie przed telewizorem oznacza mniej czasu spędzanego z rodzicami, którzy powinni rozwijać u swoich pociech pozytywne emocje – nawet poprzez czytanie czy wspólne zabawy.

– Tak naprawdę ciężko z całą pewnością stwierdzić, czy wszystkie czynniki są brane pod uwagę. W kolejnych próbach badawczych trzeba zrobić bardziej szczegółowe badania, np: pod kątem treści przekazywanych przez telewizję – przyznają naukowcy. 

Faktem jest jednak, że rodzice powinni przykładać większą uwagę do tego, co ich dzieci oglądają i jak długo. – Powinni wprowadzić limit dziennego siedzenia przed telewizorem, obserwować, co oglądają ich dzieci i jaki to ma wpływ na ich późniejsze zachowanie – twierdzą specjaliści. 

Źródło: abcZdrowie.pl

Zobacz również: Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Obalamy mity:

Wielorazowe torby - ekologiczne, ale czy zdrowe? Zwierzęta nie powodują wzrostu ryzyka alergii u małych dzieci Placebo - jak to właściwie działa? Dziecko moczy się w nocy? - nie wolno tego lekceważyć! E-papieros - elektroniczne oszustwo? Gimnastyka wzmacnia kości dorastających dziewczynek Dezinformacja na temat szkodliwości szczepionek jest groźna dla zdrowia dzieci! Kwas foliowy w ciąży - pomaga czy szkodzi? W ciąży również należy zapinać pasy bezpieczeństwa Nie potrzeba długich sesji, żeby medytacja pomogła walczyć z bólem Uwaga na SMS-y!