Aborcja a zdrowie psychiczne

Najnowsze badania nowozelandzkich naukowców udowadniają, że kobiety, które zdecydowały się na aborcję są zdecydowanie bardziej narażone na depresję i lęki niż pozostałe kobiety.

W tracie badań przeanalizowano dane pochodzące od 500 kobiet, u których legalnie przeprowadzono aborcję. Okazało się, że u części z nich wykryto dużo niepokojących symptomów związanych z negatywnymi emocjami, co zwiększało u nich ryzyko pojawienia się problemów psychicznych aż o 80 proc. Naukowcy z Otago University stwierdzili, że ryzyko problemów psychicznych zwiększało się proporcjonalnie do stopnia cierpienia związanego z przeprowadzeniem zabiegu. 

Profesor David Fergusson wraz z zespołem badaczy, przeprowadził ankiety wśród kobiet z przedziału wiekowego 15–30 lat – ankiety były przeprowadzane 6-krotnie w ciągu trwania doświadczenia. Za każdym razem pytano uczestniczki ankiety o ciążę i jaki był jej skutek.

U 85 proc. kobiet, u których przeprowadzono aborcję, odnotowano negatywne emocje, takie jak smutek, przygnębienie, żal, złość. Z drugiej jednak strony odnotowano podobny odsetek pozytywnych emocji, takich jak uczucie ulgi, szczęście i zadowolenie. 

Naukowcy stwierdzili w podsumowaniu badań, że kobiety po przeprowadzeniu aborcji prawie dwa razy bardziej były narażone na zaburzenia psychiczne niż pozostałe. 

– Wyniki badań podejmują ważny temat, jakim jest samopoczucie kobiet po wykonaniu aborcji. Dzięki nim można opracować model, który skutecznie będzie przeciwdziałał zaburzeniom psychicznym u tych kobiet – konkludują autorzy badań. 

Wcześniejsze wyniki, pochodzące z tych samych badań, kiedy dane były zbierane od kobiet będących powyżej 25. roku życia, wykazały, że 40 proc. kobiet, które zdecydowało się na aborcję cierpiało w późniejszym czasie na depresję (wskaźnik ten jest prawie dwukrotnie niższy u kobiet, które nigdy wcześniej nie były w ciąży).

Źródło: abcZdrowie.pl

Zobacz również: 8 sposobów, aby uzdrowić swój dom, czyli tajniki sztuki feng-shui

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Lifestyle:

Napoje light mają mniej kalorii, ale nie są zdrowsze Medytacja to wymierne korzyści zdrowotne Czy kary za brak szczepień są zgodne z prawem? Siedzący tryb życia podnosi ryzyko zatorowości płucnej Czy picie wody obniża ryzyko powstawania cukrzycy? Wysokotłuszczowa dieta matki może powodować cukrzycę u dziecka Przepisy nieskuteczne - palarnie nie chronią niepalących Kanadyjskie Towarzystwo Kardiologiczne zmienia zdanie - nie należy łykać Aspiryny Życie w mieście zwiększa ryzyko chorób psychicznych Odchudzanie jest skuteczniejsze u osób... szczupłych Powstanie rozpuszczalny materiał dentystyczny odbudowujący kość Biurka z bieżnią zyskują coraz większą popularność Chcesz być zdrowy i szczęśliwy na emeryturze? - zacznij planować Korea będzie leczyć uzależnionych od Internetu Kontakt z ojcem decyduje o dorosłym życiu córki Sen polifazowy jest znacznie bardziej efektywny Domowe sposoby młodych mam na przyspieszenie porodu Światowy Dzień Krwiodawcy Zielona herbata wspomaga produkcję limfocytów T Rzucić palenie - i nie przytyć Dzieci stają się agresywne kiedy za mało śpią Elektroniczne śmieci to coraz większe zagrożenie Chcesz zajść w ciążę? - pij mniej kawy Okulary przeciwmigrenowe - ulga dla chorych