Nocne oglądanie telewizji przyczyną depresji

 Naukowcy ostrzegają, że dzieci, które oglądają telewizję do późna w nocy, mogą być bardziej narażone na rozwój depresji niż reszta ich rówieśników. Odkryto bowiem, że zbyt duża dawka sztucznego światła w nocy może wprowadzać w zły nastrój i być przyczyną pojawienia się symptomów depresji takich jak brak entuzjazmu i energii.  

– Dlatego też obserwuje się wzrost diagnozowanych depresji, w momencie gdy wzrasta zużycie światła elektrycznego – twierdzą badacze z Uniwersytetu w Ohio. Szczególnie niebieska poświata z telewizora może być niekorzystna dla naszego zdrowia. 

Psycholodzy poddali testom myszy – jedną grupę poddano działaniu światła słonecznego, drugą światła sztucznego. Okazało się, że te myszy, które naświetlano sztucznym światłem, wykazywały zdecydowanie więcej symptomów depresyjnych niż myszy z grupy pierwszej. 

 Nasze odkrycie jest ważne, ponieważ coraz więcej osób przesiaduje w sztucznie wygenerowanym świetle, co może odbić się negatywnie na ich zdrowiu – twierdzą badacze. – Szczególnie jest to istotne dla osób pracujących na nocne zmiany, dla dzieci i osób, które całymi nocami przesiadują przed telewizorem bądź komputerem, zaburzając tym samym dzienną dawkę światła słonecznego. 

Naukowcy przypuszczają, że wpływ na pojawienie się symptomów depresji ma także melatonina, która bierze udział w regulacji naszego zegara biologicznego. Sztuczne, niebieskie światło ma właściwości supresyjne dla melatoniny, dlatego nocne oglądanie telewizji może znacznie redukować jej poziom w organizmie.

Źródło: abczdrowie
 

Zobacz również: 10 urodowych trików, które musisz znać

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Lifestyle:

Napoje light mają mniej kalorii, ale nie są zdrowsze Medytacja to wymierne korzyści zdrowotne Czy kary za brak szczepień są zgodne z prawem? Siedzący tryb życia podnosi ryzyko zatorowości płucnej Czy picie wody obniża ryzyko powstawania cukrzycy? Wysokotłuszczowa dieta matki może powodować cukrzycę u dziecka Przepisy nieskuteczne - palarnie nie chronią niepalących Kanadyjskie Towarzystwo Kardiologiczne zmienia zdanie - nie należy łykać Aspiryny Życie w mieście zwiększa ryzyko chorób psychicznych Odchudzanie jest skuteczniejsze u osób... szczupłych Powstanie rozpuszczalny materiał dentystyczny odbudowujący kość Biurka z bieżnią zyskują coraz większą popularność Chcesz być zdrowy i szczęśliwy na emeryturze? - zacznij planować Korea będzie leczyć uzależnionych od Internetu Kontakt z ojcem decyduje o dorosłym życiu córki Sen polifazowy jest znacznie bardziej efektywny Domowe sposoby młodych mam na przyspieszenie porodu Światowy Dzień Krwiodawcy Zielona herbata wspomaga produkcję limfocytów T Rzucić palenie - i nie przytyć Dzieci stają się agresywne kiedy za mało śpią Elektroniczne śmieci to coraz większe zagrożenie Chcesz zajść w ciążę? - pij mniej kawy Okulary przeciwmigrenowe - ulga dla chorych