Antydepresanty działają natychmiast

Brytyjscy naukowcy twierdzą, że zdecydowana większość antydepresantów poprawia samopoczucie praktycznie natychmiast po ich zażyciu, a nie – jak się do tej pory przypuszczało – dopiero po jakimś czasie.

Mimo że pacjenci mogą nie zauważać efektów nawet przez kilka miesięcy, to lek działa na naszą podświadomość. Według naukowców z Oxfordu reakcja zachodzi natychmiast po jego zażyciu, sprawiając, że ludzie zaczynają myśleć bardziej pozytywnie. Te subtelne zmiany w myśleniu mogą być bardzo pomocne w przezwyciężeniu depresji. 

Psychiatrzy z Uniwersytetu w Oxfordzie poddali badaniom 33 osoby ze zdiagnozowaną depresją oraz 31 zdrowych osób. Podano im zarówno antydepresant, jak i lek na bazie placebo. 

U osób z depresją, którym podano prawdziwy lek, zaobserwowano wzrost pozytywnych myśli już po trzech godzinach od zażycia leku. Pacjenci byli bardziej skłonni do korzystniejszego oceniania samych siebie, równocześnie rzadziej zwracali uwagę na swoje złe cechy i częściej zauważali pozytywy u innych.

– Odkryliśmy, że antydepresanty atakują negatywne myśli dużo wcześniej, niż pacjent sam zauważa jakąś zmianę – twierdzą naukowcy. – Rzeczą najważniejszą jest teraz jednoznaczne stwierdzenie, że natychmiastowe efekty zaobserwowane w trakcie badań faktycznie istnieją i mają kliniczne korzyści. 

Specjaliści przyznają, że walka z negatywnymi myślami ma kluczowe znaczenie w trakcie leczenia depresji. Wyniki tych badań wskazują, że leki zaczynają działać w mózgu na poziomie komórkowym. – Dzięki temu możemy łatwiej zrozumieć, jak organizm człowieka reaguje na antydepresanty. Okazać się może, że leki zaczynają działać natychmiast po ich zażyciu, jednak skutki obserwowalne przez człowieka są widoczne dopiero znacznie później – konkludują naukowcy.

Źródło: abczdrowie

Zobacz również: Jakie herbaty ułatwiają odchudzanie?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Obalamy mity:

Wielorazowe torby - ekologiczne, ale czy zdrowe? Zwierzęta nie powodują wzrostu ryzyka alergii u małych dzieci Placebo - jak to właściwie działa? Dziecko moczy się w nocy? - nie wolno tego lekceważyć! E-papieros - elektroniczne oszustwo? Gimnastyka wzmacnia kości dorastających dziewczynek Dezinformacja na temat szkodliwości szczepionek jest groźna dla zdrowia dzieci! Kwas foliowy w ciąży - pomaga czy szkodzi? W ciąży również należy zapinać pasy bezpieczeństwa Nie potrzeba długich sesji, żeby medytacja pomogła walczyć z bólem Uwaga na SMS-y! Skąd się bierze agresja u dzieci?