Ćwicz mózg - serfuj po Internecie

Serfowanie po Internecie może być sposobem na poprawę zdolności mentalnych – szczególnie wtedy, gdy jest się w podeszłym wieku. U seniorów, którzy zaczęli korzystać z sieci, zaobserwowano bowiem usprawnienie funkcji mózgowych.

U osób z bardzo małym doświadczeniem w korzystaniu z Internetu stwierdzono już po pierwszych dniach korzystania z niego większą aktywność tych rejonów w mózgu, które odpowiedzialne są za podejmowanie decyzji, myślenie oraz przyswajanie nowych wiadomości. 

– To czyni Internet poważnym narzędziem w walce ze starzeniem się mózgu. Serfując i przeglądając coraz to nowe witryny, człowiek podejmuje nieustannie decyzje, nieustannie się uczy, tym samym jego mózg pracuje na wyższych obrotach – twierdzą specjaliści. – Już dawno temu zauważono, że osoby, które angażują się w różne czynności poznawcze, dużo lepiej funkcjonują niż osoby, które nie uczą się niczego nowego.

Najnowsze badania są kontynuacją wcześniej już prowadzonych analiz, które udowodniły, że takie czynności jak układanie puzzli, rozwiązywanie krzyżówek, granie w szachy czy czytanie przyczynia się do opóźnienia starczej demencji, a co za tym idzie opóźnia w pewnym sensie proces starzenia mózgu. 

W trakcie badań poproszono grupę osób w wieku 55–78 lat o przeglądanie stron internetowych, w trakcie tej czynności podłączeni byli oni do urządzenia rejestrującego pracę ich mózgu. Przed rozpoczęciem badań połowa z nich korzystała z Internetu tylko okazjonalnie, druga zaś prawie codziennie. Następnie polecono im wykonywać podobne czynności codziennie przez dwa tygodnie z rzędu. Po tym okresie ponownie podłączono ich do maszyny monitorującej pracę mózgu. 

Okazało się, że u tych osób, które rzadko korzystały z Internetu, zaobserwowano znaczny wzrost aktywności mózgu w obszarach odpowiedzialnych za funkcje poznawcze w porównaniu z wynikami na początku badań. Równocześnie osoby te, w trakcie prowadzonego doświadczenia, szybko dorównywały umiejętnościami swoim doświadczonym w Internecie rówieśnikom. 

– Wyniki naszych badań udowadniają, że w bardzo krótkim czasie można znaleźć sposób na powstrzymanie postępującego starzenia mózgu, wystarczy go po prostu zacząć intensywnie używać – konkludują specjaliści. 

Źródło: abcZdrowie.pl

Zobacz również: Jak pozbyć się kataru?

Zobacz także:

Zobacz również: Jak pozbyć się kataru?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologia:

Niedowidzącym pomagać będą cyber-okulary Testy prenatalne - ratunek czy przekleństwo? Czy POChP przestanie być chorobą nieuleczalną? Życie bez pulsu? - naukowcy sprawili, że to możliwe Co się dzieje w mózgu, kiedy tracimy przytomność? Magnetyzm zamiast aspiryny? Elektrody pomagają odzyskać zdolność ruchu Dwadzieścia jednostek krwi z jednej - prace nad sztuczną krwią trwają Project Lifesaver - bransoletka ratująca życie Komputer, który sam wzywa pomoc Morfologia z... płyty CD Test na ojcostwo dostępny już w aptekach Jest szansa na sztuczną siatkówkę... z plastiku Nowoczesny laser do błyskawicznej korekcji wzroku Badanie oddechu umożliwi diagnozę Odzyskać wzrok dzięki implantowi Kraków: naukowcy będą hodować komóki skóry Genetyka: jak wykryć raka zanim się pojawi? Inżynieria genetyczna może poprawić nasze IQ Koniec dializ? - opracowano wszczepialną sztuczną nerkę Krakowcy naukowcy opracowali super-wytrzymałe implanty Enzymem w zakażenia szpitalnym gronkowcem GMO wymyka się spod kontroli Palący papierosy robot pomoże w badaniach