Naukowcy poznają tajemnice ludzkiego mózgu

Amerykańscy naukowcy ogłosili, że dokonali przełomu w zrozumieniu, jak ludzki mózg radzi sobie z językiem.
W badaniach są rozważane dwie główne tajemnice funkcjonowania mózgu ludzkiego: pierwsza – sposób, w jaki procesy poznawcze, tak jak np. język, są wprowadzane w życie, druga – sposób funkcjonowania najbardziej poznanej części mózgu – regionu kory mózgowej, zwanej obszarem Broca – informuje jeden z autorów badań, Ned T. Sahin z University of Kalifornia.

W badaniach naukowcy śledzili procesy, jakie zachodzą w mózgu podczas powtarzania przez ochotników wyrazów, które podawane były im w różnej formie. – Zauważyliśmy, że procesy językowe łączą się z małym rejonem obszaru Broca– stwierdził Sahin. On i jego koledzy zauważyli aktywność neuronów po 200–450 milisekundach po zaprezentowaniu słowa ochotnikowi.

Badanie opublikowane w magazynie „Science” rzuca wyzwanie szeroko rozpowszechnionemu przekonaniu, że obszar Broca odpowiada za mowę, a obszar Wernicke’a za czytanie i słuchanie. – W naszym badaniu zarówno czytanie, jak i mówienie było brane pod uwagę i odkryliśmy, że identyfikowanie wyrazów, gramatyka i wymowa są zlokalizowane w obszarze Broca. Co najważniejsze, informacja o identyfikacji drukowanych wyrazów dociera do obszaru Broca bardzo szybko po zobaczeniu ich, równolegle z dotarciem do obszaru Wernicke’a. Od dawna było jasne, że obowiązujący model jest przestarzały, teraz jasne jest, że obszar Broca pełni ważną rolę w ekspresji i odbiorze języka.

Źródło: Health.yahoo.com

Zobacz także:

Zobacz również: Jak pozbyć się kataru?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Nowinki:

Nowotwory są groźniejsze dla mężczyzn Neurostymulator pomoże kontrolować pęcherz moczowy Czy szwedzkim chirurgom uda się przeszczepić macicę? Będzie można odwrócić przerost mięśnia sercowego Czy osoby niewidome korzystają z echolokacji? Pod wodą słyszymy przez... kości Czy wyleczymy chorobę Parkinsona? Nikotyna na ból zęba Nowe neurony i ich połączenia ważne nie tylko dla pamięci Zapłodniona komórka jajowa dzieli się mimo błędów Mikroudary mózgu mogą zwiększać ryzyko zawału serca Samodestrukcja komórek raka piersi Naukowcy uderzą w nowotwory... diamentami Męska płodność zależna od stanu... kości Osoby wielojęzyczne mają lepszą pamięć Wiadomo już, skąd pochodzi agresja Witamina D niezbędna do rozwoju i utrzymania sprawności płuc Odnaleziono nowy marker zawału serca Dotyk matki jest bardzo ważny dla wcześniaka Koniec problemów z łysieniem...? Głos matki aktywuje naukę języka u dziecka Kolejny wzmacniacz pamięci - odnaleziony Trwają prace nad wczesnym testem wykrywającym chorobę Alzheimera Nowatorskie badania: komórki macierzyste zregenerują serce?