Naukowcy poznają tajemnice ludzkiego mózgu
MAŁGORZATA KAMIŃSKA • dawno temu
Amerykańscy naukowcy ogłosili, że dokonali przełomu w zrozumieniu, jak ludzki mózg radzi sobie z językiem.
– W badaniach są rozważane dwie główne tajemnice funkcjonowania mózgu ludzkiego: pierwsza – sposób, w jaki procesy poznawcze, tak jak np. język, są wprowadzane w życie, druga – sposób funkcjonowania najbardziej poznanej części mózgu – regionu kory mózgowej, zwanej obszarem Broca – informuje jeden z autorów badań, Ned T. Sahin z University of Kalifornia.
W badaniach naukowcy śledzili procesy, jakie zachodzą w mózgu podczas powtarzania przez ochotników wyrazów, które podawane były im w różnej formie. – Zauważyliśmy, że procesy językowe łączą się z małym rejonem obszaru Broca– stwierdził Sahin. On i jego koledzy zauważyli aktywność neuronów po 200–450 milisekundach po zaprezentowaniu słowa ochotnikowi.
Badanie opublikowane w magazynie „Science” rzuca wyzwanie szeroko rozpowszechnionemu przekonaniu, że obszar Broca odpowiada za mowę, a obszar Wernicke’a za czytanie i słuchanie. – W naszym badaniu zarówno czytanie, jak i mówienie było brane pod uwagę i odkryliśmy, że identyfikowanie wyrazów, gramatyka i wymowa są zlokalizowane w obszarze Broca. Co najważniejsze, informacja o identyfikacji drukowanych wyrazów dociera do obszaru Broca bardzo szybko po zobaczeniu ich, równolegle z dotarciem do obszaru Wernicke’a. Od dawna było jasne, że obowiązujący model jest przestarzały, teraz jasne jest, że obszar Broca pełni ważną rolę w ekspresji i odbiorze języka.
Źródło: Health.yahoo.com
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze