Nadzieja dla chorych na depresję

EpCS to nowa technika stymulacji mózgu, którą stworzyli naukowcy z MUSC. Ma ona pomóc w leczeniu opornych przypadków depresji. Badania prowadzone przez Ziada Nahasa, lekarza z Medical University of South Karolina, pokazały, że ta nowa i bezpieczna metoda stymulacji mózgu poprawia samopoczucie osób z depresją. Badania były prowadzone na małej grupie ochotników.

Leczenie EpCS stymuluje przedni biegun czołowy i część boczną kory przedczołowej mózgu. – Skupiliśmy się na tych dwóch regionach mózgu, ponieważ są częścią większej całości odpowiadającej za samopoczucie. Odgrywają ważną rolę w odbieraniu emocji i funkcji poznawczych, co umożliwia działanie leczeniu antydepresyjnemu – tłumaczy doktor Nahas. – Czołowa stymulacja daje wiele korzyści, wykazuje także skuteczność w leczeniu depresji. Ta metoda jest odwracalna i potencjalnie bezpieczniejsza niż inne stymulacje mózgu.

Ochotnicy biorący udział w badaniu mieli dobraną indywidualnie terapię, która opierała się na reakcjach pacjenta, którzy byli proszeni o sygnalizowanie odczuwanych przez nich  jakichkolwiek zmian w nastroju. Implanty EpCS są wszczepione do mózgu i połączone z  dwoma małymi generatorami na klatce piersiowej.

Wszyscy pacjenci cierpieli na depresję oporną na leczenie farmakologiczne, psychoterapię, leczenie elektrowstrząsami, stymulację nerwu błędnego. EpCS dostarcza strumień prądu w pewnych odstępach. Nie było stymulacji w nocy. Po siedmiu miesiącach badacze zanotowali 54,9% poprawę w depresji w grupie badanych według skali Hamilton Rating Scare for Depression i 60,1% według Inventory of Depressive Symptoms Self Report. – Teraz mamy dowód na działanie metody, powinniśmy rozpocząć badania na większej liczbie osób z grupą kontrolną.

Nowa metoda stymulacji mózgu może dać nadzieję pacjentom cierpiącym na oporną postać depresji. 10 na 30 pacjentów, którzy otrzymują antydepresanty i poddają się terapii, nie reaguje na leczenie lub oznaki choroby powracają.

Źródło: [url=http://www.emaxhealth.com/1020/25/34109/new-and-safer-brain-stimulation-treats-depression.html ]Emaxhealth.com[/url]

Zobacz także:

Zobacz również: Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Nowinki:

Nowotwory są groźniejsze dla mężczyzn Neurostymulator pomoże kontrolować pęcherz moczowy Czy szwedzkim chirurgom uda się przeszczepić macicę? Będzie można odwrócić przerost mięśnia sercowego Czy osoby niewidome korzystają z echolokacji? Pod wodą słyszymy przez... kości Czy wyleczymy chorobę Parkinsona? Nikotyna na ból zęba Nowe neurony i ich połączenia ważne nie tylko dla pamięci Zapłodniona komórka jajowa dzieli się mimo błędów Mikroudary mózgu mogą zwiększać ryzyko zawału serca Samodestrukcja komórek raka piersi Naukowcy uderzą w nowotwory... diamentami Męska płodność zależna od stanu... kości Osoby wielojęzyczne mają lepszą pamięć Wiadomo już, skąd pochodzi agresja Witamina D niezbędna do rozwoju i utrzymania sprawności płuc Odnaleziono nowy marker zawału serca Dotyk matki jest bardzo ważny dla wcześniaka Koniec problemów z łysieniem...? Głos matki aktywuje naukę języka u dziecka Kolejny wzmacniacz pamięci - odnaleziony Trwają prace nad wczesnym testem wykrywającym chorobę Alzheimera Nowatorskie badania: komórki macierzyste zregenerują serce?