Śmierć łóżeczkowa dzieci - kiedy ryzyko jest większe?

Według nowego badania ponad połowa przypadków śmierci łóżeczkowej ma miejsce, gdy dzieci śpią ze swoimi rodzicami.

Eksperci twierdzą, iż najbezpieczniejszym miejscem dla małych dzieci są ich łóżeczka postawione przy łóżku rodziców.

Niektóre dzieci zmarły po tym, jak ich rodzice przypadkiem zasnęli obok nich na kanapie.

Naukowcy odkryli, że rodzice stwierdzili, iż choć zostali ostrzeżeni o niebezpieczeństwach spania obok swojego dziecka w łóżku, to nie było podobnych ostrzeżeń w przypadku innych miejsc w domu.

Co więcej, dzieci były bardziej narażone na śmierć łóżeczkową w przypadku spania na poduszce oraz jeśli ich rodzice zażywali leki lub narkotyki.

Naukowcy patrzyli na 80 zgonów w południowo-zachodniej Anglii w ciągu trzech lat.

Choć wskaźnik śmierci łóżeczkowej zmalał, to nadal około 300 dzieci rocznie umiera w ten sposób.

Znaczna część ryzyka związana ze snem z niemowlęciem i śmiercią łóżeczkową może być także powiązana ze spożyciem alkoholu lub leków/narkotyków.

Zobacz również: Dlaczego warto mierzyć ciśnienie?

Jak powiedział prof. Peter Flemming z Bristol University, który prowadził badanie – wielu rodziców wstawało w środku nocy, by nakarmić swoje dziecko na sofie lub na krześle bujanym, myśląc, że jest to bezpieczniejsze niż karmienie w łóżku. Aczkolwiek ostrzegł, iż jest to nieprawda.

Jest niezwykle ważne, aby rodzice nie zasypiali ze swoim dzieckiem na kanapie, gdyż jest to bardzo, bardzo niebezpieczne, dodaje.

Po tym, jak już nakarmimy dziecko, powinniśmy je położyć z powrotem do łóżeczka. Jest to naprawdę bardzo ważne!

Badanie opublikowano w internetowej wersji czasopisma British Medical Journal.

Źródło: telegraph.co.uk

Zobacz także:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Raporty:

Suplementacja witamin w czasie ciąży może zmniejszyć ryzyko autyzmu u dziecka Zwyciężyli raka - ale to nie koniec bólu Rozwój mózgu nastolatków zwiększa ich odczucie moralności Modyfikacje komórek ochronią przed skutkami ubocznymi chemioterapii Tętniaki mózgu pękają z powodu... kawy i seksu Alergia: nieprzyjemna, ale chroni przed nowotworem Migrena nie zagraża pamięci Uwaga na dzielenie tabletek! 400-gramowe wcześniaki mają coraz większe szanse Pestycydy dratycznie zwiększają ryzyko Alzheimera Rak płuc palacza jest inny, niż niepalącego Depresja poporodowa ma również przyczyny neurologiczne Nowe odkrycie daje nadzieję nieuleczalnie chorym Cesarskie cięcie a flora bakteryjna niemowląt Farmacja dyskryminuje dzieci Suplementy wapnia - przyjmuj je rozsądnie Implanty słuchowe lepiej sprawdzają się u młodszych pacjentów Problem z witaminą D w czasie ciąży Mniejsze zanieczyszczenie środowiska to zdolniejsze dzieciaki Małe dzieci oglądające TV mają problemy w wieku szkolnym Leki OTC mogą działać niestandardowo u dzieci z nadwagą Pielęgniarki wytrącane z rytmu pracy popełniają więcej błędów Dużo mięsa w diecie to wyższe ryzyko raka pęcherza moczowego Chirurgia bariatryczna skuteczna u 60% pacjentów