Nowa inicjatywa, by zmniejszyć śmiertelne przypadki biegunki u dzieci

Ruszyła międzynarodowa inicjatywa mająca na celu zmniejszenie liczby śmiertelnych przypadków biegunki u dzieci.

Światowa Organizacja  Zdrowia i UNICEF twierdzą, iż potrzebna jest natychmiastowa interwencja, by zwalczyć chorobę, która zabija około 1.5 miliona dzieci każdego roku.

Obydwie organizacje opracowały siedmiopunktowy plan, by zmierzyć się z problemem. Obejmuje on leczenie przy pomocy cynku, promowanie karmienia piersią oraz szczepienia.

Biegunka nie jest znaczącą przyczyną śmierci w krajach rozwiniętych, ale jest ogromnym problemem w krajach rozwijających się. Szacuje się, że jeden na pięć światowych zgonów jest spowodowany przez biegunkę – jest to o wiele więcej niż wskaźnik śmiertelności na AIDS, malarię czy odrę razem wzięte.

Zdaniem Ann Veneman z UNICEF-u to prawdziwa tragedia, że biegunka, która w krajach rozwiniętych jest trochę więcej niż małą dolegliwością, potrafi zabić rocznie około 1.5 miliona dzieci. Niedrogie i skuteczne leczenie na tą przypadłość istnieje, ale nie w krajach trzeciego świata. Szacuje się, iż tylko 39% dzieci z biegunką otrzymuje zalecaną terapię.

Jak stwierdziła dr Margaret Chan ze Światowej Organizacji Zdrowia, wiemy, gdzie dzieci umierają na biegunkę. Wiemy, co musimy zrobić, by temu zapobiec, dlatego też musimy współpracować z rządami i innymi partnerami, by wdrożyć nasz siedmiopunktowy plan działania.

Kampanie w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX w. na rzecz dziecięcej biegunki odniosły sukces. Jednak sytuacja uległa pogorszeniu po raz kolejny w ostatnich latach, gdy społeczność międzynarodowa postanowiła skoncentrować swoje wysiłki na innych światowych zagrożeniach.

Najskuteczniejszą metodą leczenia jest podawanie doustnego płynu nawadniającego (DPN) wraz z tabletkami z cynkiem, które zmniejszają nasilenie i czas trwania dolegliwości.

Zobacz również: Jak pozbyć się kataru?

Obie metody są tanie i łatwe w aplikacji, ale niestety nie docierają do milionów dzieci w krajach trzeciego świata.
Dostęp do czystej wody i zachowanie zasad higieny są niezwykle ważnym czynnikiem w zapobieganiu dziecięcej biegunce.

Proste mycie rąk przy pomocy mydła zmniejsza ryzyko choroby o ponad 40%. Około 88% przypadków tej choroby jest spowodowanych zanieczyszczoną wodą, nieodpowiednimi warunkami sanitarnymi i słabą higieną osobistą.

Szczepienie przeciwko rotawirusom niedawno zostało zalecone do włączenia do wszystkich narodowych programów szczepień.

Według ekspertów przyspieszenie wprowadzenia tej szczepionki w krajach Afryki i Azji, w których rotawirus sieje największe spustoszenie, musi być priorytetowym celem.

Raport został opublikowany w czasopiśmie Lancet.

Źródło: news.bbc.co.uk

Zobacz także:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Wydarzenia:

Rekord: udana operacja na otwartym sercu u stulatka Dzięki przeszczepowi komórek macierzystych zniknął... wirus HIV 1 grudnia - Światowy Dzień AIDS Dysmorfofobia a wygląd Światowa Organizacja Zdrowia broni się przed oskarżeniami Chemikalia w butelkach dla dzieci Świńska grypa zabiła ponad 12 000 ludzi Gwiazdka z gwiazdami na Litewskiej Rozgryziono kod genetyczny śmiercionośnych nowotworów Pandemia H1N1 zaczyna słabnąć Trwa dochodzenie w sprawie rzadkich skutków ubocznych działania szczepionki na wirusa A H1N1