Zakazy nie zmniejszą liczby aborcji

Restrykcje w prawie dotyczące legalnego przerwania ciąży nie zmniejszają liczby wykonywanych aborcji. Guttmacher Institute przeprowadził ankietę w 197 krajach, z której wynika, że aborcja w niemalże równym stopniu przeprowadzana jest w krajach, gdzie jest dozwolona, jak również w miejscach, gdzie ograniczona jest przez prawo.

Guttmacher Institute – organizacja prolive – zanotowała spadek liczby wykonywanych zabiegów usunięcia ciąży z 45,5 w 1995 r. do 41,6 w 2003. 19 państw w ciągu dziesięciu lat zalegalizowało aborcję, zaostrzenie przepisów wprowadzono tylko w trzech. Pomimo generalnego trendu liberalizacji przepisów 40% kobiet na świecie opowiada się za zacieśnieniem przepisów. Ponad 90% kobiet wAmeryce Południowej i Afryce żyje w rejonach z rygorystycznymi prawami aborcyjnymi, w ciągu dekady niewiele się w nich zmieniło.

Nawet w krajach, gdzie aborcja jest legalna, dostępność do niej i koszt są głównymi przeszkodami. Na przykład w Indiach aborcja jest dopuszczalna z wielu powodów, jednak część zabiegów odbywa się poza oficjalną służbą zdrowia. Koszty nielegalnej i niebezpiecznej aborcji mogą być wysokie. Szacuje się, że co roku z powodu źle przeprowadzonych aborcji umiera 70 000 kobiet.

W krajach rozwiniętych uregulowania prawne nie zatrzymały liczby dokonywanych zabiegów, tylko doprowadziły do tego, że kobiety wyjeżdżają do innego kraju, by je przeprowadzić, tak jak np. robią to Irlandki. W Europie Zachodniej za wzór stawia się Holandię, gdzie łatwy jest dostęp do środków antykoncepcyjnych i przeprowadza się 10 aborcji na 1000 kobiet, podczas gdy wyniki światowe to 29 aborcji na 1000 kobiet. W większości krajów zachodniej Europy liczba aborcji spadała o połowę, gdy upowszechniły się środki antykoncepcyjne. Liczba zamężnych kobiet w wieku rozrodczym, które mają do nich dostęp, zwiększyła się z 54% w 1990 do 63% w 2003 r. Wzrost nastąpił też wśród samotnych aktywnych seksualnie kobiet. Wiedza i dostępność środków antykoncepcyjnych jest nadal niewystarczająca, a koncerny farmaceutyczne nie pracują nad nowymi środkami.

Josephine Quintavalle z antyaborcyjnej organizacji Comment on Reproductive Ethics uważa, że najważniejszą rzeczą jest zapobieganie niechcianym ciążom. – Aborcja nie jest rozwiązaniem. (…) Kobiety powinny móc dokonywać wyboru, zanim zajdą w ciążę. Nie oznacza to jednak łykania pigułek codziennie. Będzie to zawsze problem, szczególnie w krajach gdzie ludzie mają trudności przede wszystkim ze zdobywaniem pożywienia. Potrzebujemy większej i lepszej wiedzy na temat naszej płodności – jeśli kobieta jest płodna przez 24 godziny w miesiącu, musimy opracować skuteczny i tani środek, który pozwoli im stwierdzić, kiedy mogą zajść w ciążę. Będzie to oznaczało dla nich wolność (…).

Źródło: [url=http://news.bbc.co.uk/2/hi/health/8305217.stm ]News.bbc.co.uk[/url]

Zobacz także:

Zobacz również: 7 sposobów, aby wychować szczęśliwe dziecko

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Raporty:

Suplementacja witamin w czasie ciąży może zmniejszyć ryzyko autyzmu u dziecka Zwyciężyli raka - ale to nie koniec bólu Rozwój mózgu nastolatków zwiększa ich odczucie moralności Modyfikacje komórek ochronią przed skutkami ubocznymi chemioterapii Tętniaki mózgu pękają z powodu... kawy i seksu Alergia: nieprzyjemna, ale chroni przed nowotworem Migrena nie zagraża pamięci Uwaga na dzielenie tabletek! 400-gramowe wcześniaki mają coraz większe szanse Pestycydy dratycznie zwiększają ryzyko Alzheimera Rak płuc palacza jest inny, niż niepalącego Depresja poporodowa ma również przyczyny neurologiczne Nowe odkrycie daje nadzieję nieuleczalnie chorym Cesarskie cięcie a flora bakteryjna niemowląt Farmacja dyskryminuje dzieci Suplementy wapnia - przyjmuj je rozsądnie Implanty słuchowe lepiej sprawdzają się u młodszych pacjentów Problem z witaminą D w czasie ciąży Mniejsze zanieczyszczenie środowiska to zdolniejsze dzieciaki Małe dzieci oglądające TV mają problemy w wieku szkolnym Leki OTC mogą działać niestandardowo u dzieci z nadwagą Pielęgniarki wytrącane z rytmu pracy popełniają więcej błędów Dużo mięsa w diecie to wyższe ryzyko raka pęcherza moczowego Chirurgia bariatryczna skuteczna u 60% pacjentów