Jedzenie czekolady może uśmierzyć ból?

Badania opublikowane w „Journal of Neuroscience” podają, że jedzenie i picie wody dla przyjemności działa jak naturalny środek przeciwbólowy. Badania prowadzone przez naukowców z University of Chicago pokazały, że takie działanie występuje u zwierząt. Badacze uważają, że może potwierdzić się też u ludzi.

— To bardzo silny efekt, ale nie ma nic wspólnego z głodem czy apetytem — twierdzi Peggy Mason, profesor neurobiologii. — Kiedy mamy pod dostatkiem pożywienia, łatwo po nie sięgnąć, nie przestajemy poza tym jeść.

W eksperymencie naukowcy podawali szczurom kawałki czekolady, cukier, wodę – zapalała się wtedy żarówka pod klatką zwierząt. Światło żarówki zwykle powoduje podnoszenie łap u gryzoni. Ale gdy szczury jadły czekoladę lub piły wodę, ich reakcja na światło była przytępiona. Nie podnosiły łap, tylko dalej jadły.

Doktor Mason powiedziała, że jedzenie stymuluje obszar w mózgu odpowiedzialny za podświadome odruchy. – Pokazuje to, że reakcja nie ma nic wspólnego z kaloriami. Woda nie ma kalorii, sacharyna również, ale obie działają tak jak czekolada. To naprawdę zadziwiające – dodaje Mason. Pomaga to zwierzętom na wolności skupić się na spożywaniu pokarmu, który zdobyły, dla współczesnego człowieka zaś przekłada się na otyłość i przejadanie się.

Poprzednie badania pokazywały, że tylko produkty zawierające cukier mają działanie przeciwbólowe, ale ostatnie badania pokazują, że tak naprawdę nieważne jest, czy będzie to woda, czy czekolada.

Zobacz również: 8 sposobów, aby uzdrowić swój dom, czyli tajniki sztuki feng-shui

Źródło: Telegraph.co.uk

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Nowinki:

Nowotwory są groźniejsze dla mężczyzn Neurostymulator pomoże kontrolować pęcherz moczowy Czy szwedzkim chirurgom uda się przeszczepić macicę? Będzie można odwrócić przerost mięśnia sercowego Czy osoby niewidome korzystają z echolokacji? Pod wodą słyszymy przez... kości Czy wyleczymy chorobę Parkinsona? Nikotyna na ból zęba Nowe neurony i ich połączenia ważne nie tylko dla pamięci Zapłodniona komórka jajowa dzieli się mimo błędów Mikroudary mózgu mogą zwiększać ryzyko zawału serca Samodestrukcja komórek raka piersi Naukowcy uderzą w nowotwory... diamentami Męska płodność zależna od stanu... kości Osoby wielojęzyczne mają lepszą pamięć Wiadomo już, skąd pochodzi agresja Witamina D niezbędna do rozwoju i utrzymania sprawności płuc Odnaleziono nowy marker zawału serca Dotyk matki jest bardzo ważny dla wcześniaka Koniec problemów z łysieniem...? Głos matki aktywuje naukę języka u dziecka Kolejny wzmacniacz pamięci - odnaleziony Trwają prace nad wczesnym testem wykrywającym chorobę Alzheimera Nowatorskie badania: komórki macierzyste zregenerują serce?