Czy organy do przeszczepów zawsze powinny pochodzić od zdrowych ludzi?

Dyskusję na ten temat wzbudziła śmierć Matthew Millingtona (31 lat), który zmarł na skutek raka płuc 10 miesięcy po ich przeszczepie. Dawca organów był nałogowym palaczem. Pan Millington został zdiagnozowany w 2006 r. na nieokreślony, ale poważny stan płuc. Lekarze powiedzieli mu, że jeżeli w przeciągu dwóch lat nie przejdzie transplantacji, umrze.

Dlaczego otrzymał płuca nałogowego palacza?

Ponieważ istnieje krajowy deficyt organów do przeszczepów, a sami pacjenci, jak również lekarze nie chcą odrzucać oferowanych narządów, chyba że istnieją poważne powodu ku temu, by z nich zrezygnować.  Nie każdy, kto pali, będzie miał raka płuc, natomiast każdy na liście do transplantacji umrze, jeśli nie otrzyma w porę przeszczepu. Jest to bilans ryzyka i korzyści.

Czy organy są sprawdzane na obecność nowotworu przed przeszczepem?

Tak. Wszystkie organy dawcy powinny być rygorystycznie sprawdzane przed transplantacją, by wykryć jakiekolwiek oznaki nowotworów, urazów czy uszkodzeń. Jeśli komórki rakowe są obecne lub wykształcą się po przeszczepie, wówczas ich wzrost może być przyśpieszony przez leki immunosupresyjne, które są konieczne, by zapobiec odrzuceniu narządu.

Czy inni pacjenci także otrzymali chore lub zakażone organy?

Tak. Nerka, która okazała się być w złym stanie, została i tak przeszczepiona. Później pacjent dostał krwotoku i musiała zostać usunięta, dalsze badania wykazały, iż obecne w niej były komórki rakowe. National Patient Safety Agency (NPSA) stwierdziła, iż otrzymała 11 raportów zgłaszających tak zły stan narządów, iż nie nadawały się one do transplantacji.

Czy dawcy przechodzą badania zdrowotne?

Tylko niektórzy. Pobierane są próbki krwi, by zbadać je na obecność chorób zakaźnych, takich jak: HIV, wirusowe zapalenie wątroby czy choroba Creutzfeldta-Jakoba. Istnieją tylko dwa przypadki, w których całkowicie wyklucza się dawstwo organów: gdy dawca ma HIV lub chorobę Creutzfeldta-Jakoba. Inne choroby mogą odrzucać tylko niektóre narządy do przeszczepu, ale nie wszystkie. Decyzja o tym, czy dany organ jest odpowiedni, jest podejmowana indywidualnie przez lekarza, który także bierze pod uwagę historię medyczną choroby.

Czy przeszczepy są skuteczne?

Tak, jak najbardziej. Dziś przeszczepy narządów takich jak nerki, serca, płuca czy wątroba są wykonywane rutynowo. W zeszłym roku uratowano 977 żyć dzięki transplantacjom serca, płuc czy wątroby, a 2536 dzięki przyczepowi nerki.

Czy można zwiększyć liczbę organów przeznaczonych do transplantacji?

W Wielkiej Brytanii ruszyła kampania na rzecz dawstwa organów. Członkowstwo w rejestrze dawców organów jest dobrowolne, a osoby, które się nań zgadzają, oddają swoje narządy do transplantacji w razie swojej śmierci. W praktyce jednak organy są pobierane tylko za zgodą członków rodziny, którzy nie zawsze się na to zgadzają.

Źródło: independent.co.uk

Zobacz również: Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?

Zobacz także:

Zobacz również: Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Wydarzenia:

Rekord: udana operacja na otwartym sercu u stulatka Dzięki przeszczepowi komórek macierzystych zniknął... wirus HIV 1 grudnia - Światowy Dzień AIDS Dysmorfofobia a wygląd Światowa Organizacja Zdrowia broni się przed oskarżeniami Chemikalia w butelkach dla dzieci Świńska grypa zabiła ponad 12 000 ludzi Gwiazdka z gwiazdami na Litewskiej Rozgryziono kod genetyczny śmiercionośnych nowotworów Pandemia H1N1 zaczyna słabnąć Trwa dochodzenie w sprawie rzadkich skutków ubocznych działania szczepionki na wirusa A H1N1 Nowa inicjatywa, by zmniejszyć śmiertelne przypadki biegunki u dzieci