Leki na chorobę Parkinsona pomagają pacjentom po udarze

Naukowcy mają nadzieję, iż lek na chorobę Parkinsona, który kosztuje raptem kilka pensów dziennie,  pomoże pacjentom po udarze nauczyć się na nowo umiejętności chodzenia czy samodzielnego ubierania się.

Pierwsze na świecie szeroko zakrojone badanie zbada, czy DOPA (L-DOPA), najskuteczniejszy lek stosowany w leczeniu choroby Parkinsona, może wspomóc rekonwalescencje ludzi po udarze mózgu.

Wcześniejsze badania wykazały, iż lek ten podawany 30 minut przed sesją z fizjoterapii może pomóc pacjentom szybciej odzyskać zdrowie.

Jedno badanie pokazało, iż dwa razy więcej osób po udarze, które otrzymywały L-DOPĘ wraz z fizjoterapią przez okres 6 tygodni, było w stanie ponownie nauczyć się chodzić niż ci, którzy otrzymywali placebo z fizjoterapią.

Nowe szeroko zakrojone badanie będzie prowadzone pod kierownictwem prof. Bipina Bhaktę z University of Leeds i będzie się składało z 500 pacjentów po udarze mózgu, którzy zostaną podzieleni na dwie grupy, jedna będzie otrzymywać L-DOPĘ z fizjoterapią, druga – placebo i fizjoterapię.

Prof. Bhakta powiedział: Jeśli istniejący i niedrogi lek może pomóc poszerzyć efekty konwencjonalnych zabiegów rehabilitacyjnych, stanowi to istotny krok naprzód w kierunku poprawy rekonwalescencji u pacjentów po udarze.
L-DOPA może działać poprzez zwiększenie aktywności szlaków nerwowych w mózgu, które są istotne dla procesu nauki. Połączenie tego leku z rutynowymi zabiegami rehabilitacyjnymi może zwiększyć skuteczność obecnych metod leczenia.

Badanie zostało sfinansowane przez Medical Research Council i będzie zarządzane przez National Institute for Health Research.

Zdaniem  Bhakty powrót do zdrowia po udarze to zasadniczo proces edukacyjny – rehabilitacja pomaga ponownie takiej osobie nauczyć się umiejętności takich jak chodzenie czy ubieranie się. Naszym zadaniem jest sprawdzenie, czy zastosowanie istniejącego już leku, tylko że w innym kontekście, wzmocni proces nauki, przyczyniając się do szybszej rekonwalescencji ludzi po udarze.

Zobacz również: Jak pozbyć się kataru?

Źródło: telegraph.co.uk

Zobacz także:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Nowinki:

Nowotwory są groźniejsze dla mężczyzn Neurostymulator pomoże kontrolować pęcherz moczowy Czy szwedzkim chirurgom uda się przeszczepić macicę? Będzie można odwrócić przerost mięśnia sercowego Czy osoby niewidome korzystają z echolokacji? Pod wodą słyszymy przez... kości Czy wyleczymy chorobę Parkinsona? Nikotyna na ból zęba Nowe neurony i ich połączenia ważne nie tylko dla pamięci Zapłodniona komórka jajowa dzieli się mimo błędów Mikroudary mózgu mogą zwiększać ryzyko zawału serca Samodestrukcja komórek raka piersi Naukowcy uderzą w nowotwory... diamentami Męska płodność zależna od stanu... kości Osoby wielojęzyczne mają lepszą pamięć Wiadomo już, skąd pochodzi agresja Witamina D niezbędna do rozwoju i utrzymania sprawności płuc Odnaleziono nowy marker zawału serca Dotyk matki jest bardzo ważny dla wcześniaka Koniec problemów z łysieniem...? Głos matki aktywuje naukę języka u dziecka Kolejny wzmacniacz pamięci - odnaleziony Trwają prace nad wczesnym testem wykrywającym chorobę Alzheimera Nowatorskie badania: komórki macierzyste zregenerują serce?