W jakim wieku są nasze narządy?
ALICJA TEBIN • dawno temu
Wielu ludzi obawia się starzenia, nie zdając sobie sprawy z tego, iż bez względu na wiek niektóre z naszych organów wewnętrznych mają zaledwie kilka tygodni, a nawet kilka dni.
Dzieje się tak, ponieważ nasze narządy stale się odnawiają. Poniżej mamy podany wiek niektórych organów.
Wątroba – wiek 5 miesięcy
Wątroba jest znana ze swojej niesamowitej zdolności do naprawy i ponownego rozwoju dzięki bogatemu zaopatrzeniu w krew. Dzięki temu może ona stale pracować przy wydalaniu toksyn z naszego organizmu.
Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak to możliwe, iż ludzie, którzy często i zbyt wiele piją, są w stanie polepszyć stan swojej wątroby, dzieje się tak dlatego, iż komórki wątroby żyją średnio 150 dni. Można też wyciąć 70% tego narządu podczas operacji, a w przeciągu 2 miesięcy odbuduje się ona w 90%.
Kubki smakowe – wiek 10 dni
Język ludzki jest pokryty 9000 kubków smakowych, które pomagają nam odczuć smak słodki, gorzki, słony i kwaśny.
W kubkach smakowych jest około 50 komórek smakowych. Kubki smakowe odnawiają się co 10–14 dni.
Zobacz również: Dlaczego warto mierzyć ciśnienie?
Mózg ma tyle samo lat co my
Większość komórek mózgu żyje tak długo jak my sami. Rodzimy się, mając około 100 miliardów komórek mózgowych, a wraz z wiekiem tracimy je, co jest zresztą przyczyną demencji oraz tego, jak bardzo szkodliwe mogą być urazy głowy.
Serce – wiek 20 lat
Wcześniej wierzono, iż serce nie odnawia się, ale nowe badania z New York Medical College wykazały, iż komórki macierzyste stale je odmładzają – przynajmniej 3 lub 4 razy w przeciągu naszego życia.
Płuca – wiek 2–3 tygodnie
Komórki w płucach stale się odnawiają, aczkolwiek płuca składają się z różnych komórek, które regenerują się w odmiennym tempie.
Oczy mają tyle samo lat co my
Oczy są jednym z tych narządów, które się nie zmieniają w czasie trwania naszego życia.
Skóra – wiek 2–4 tygodnie
Naskórek lub wierzchnie warstwy skóry są odnawiane co dwa do czterech tygodni. Mimo tej odnowy i tak wraz z wiekiem pojawiają się zmarszczki, gdyż skóra traci kolagen.
Kości – wiek 10 lat
Szkielet stale się zastępuje, a proces ten zajmuje 10 lat. Stare kości są rozkładane przez komórki zwane osteoklastami i zastępowane przez komórki budujące kości, zwane osteoblastami.
Jelita – wiek 2–3 dni
Mają bardzo wysoki wskaźnik odnowy i mogą być wymieniane co dwa, trzy dni.
Paznokcie – wiek 6–10 miesięcy
Nasze paznokcie są zbudowane z komórek bogatych w białko zwane keratyną. Paznokcie dłoni rosną 3–4 mm w każdym miesiącu – prawie dwa razy szybciej niż paznokcie u stóp. Natomiast 10 miesięcy to czas potrzebny, by w pełni urósł paznokieć u stóp, a paznokieć u dłoni – 6 miesięcy, dzieje się tak, gdyż dłonie są lepiej zaopatrzone w krew, a zatem mają lepsze krążenie.
Czerwone krwinki – wiek 4 miesiące
Są niezbędnym środkiem transportu, dostarczającym tlen do każdej żywej tkanki oraz odprowadzające szkodliwe substancje przemiany materii. Żyją średnio 4 miesiące.
Włosy – wiek 3–6 lat
Wiek włosa zależy od jego długości, rosną one średnio 1 cm na miesiąc. Każdy pojedynczy włos żyje do 6 lat u kobiet i do 3 lat u mężczyzn.
Źródło: dailymail.co.uk
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze