Można zapobiec starzeniu serca, twierdzą naukowcy

Naukowcy z Japonii stwierdzili, że odkryli dowody, które świadczą o tym, iż jest możliwe opóźnienie lub zapobieżenie niewydolności serca u ludzi.

Tetsuo Shioi wraz ze swoim zespołem badawczym z Kyoto University Graduate School of Medicine opisał, jak on i jego współpracownicy zdołali stłumić odmiany genu P13K w grupie starszych myszy.

Gen ten reguluje długość życia komórek i odgrywa rolę w starzeniu tkanek. W poprzednich badaniach stłumienie genu P13K wydłużyło życie gliście oraz utrzymało zdrowe serce u muszek owocowych.

W porównaniu z inną grupą myszy, u których gen pozostał nienaruszony, u myszy z pominiętym genem P13K poprawiła się czynność serca, było ono mniej włókniste i zawierało mniej markerów biologicznego starzenia.

Badanie to wykazało, że można zapobiec starzeniu się serca poprzez zmianę funkcji insuliny, która toruje drogę do zapobiegania wraz z wiekiem podatności na niewydolność serca, stwierdził Shioi.

Według Światowej Organizacji Zdrowia starość jest głównym czynnikiem ryzyka dla niewydolności serca, stanu, w którym serce nie jest w stanie pompować wystarczająco dużo krwi, by dostarczyć tlen potrzebny organizmowi.

Według American Heart Association, 5,7 miliona Amerykanów cierpi na niewydolność serca.

Zdaniem Mariell Jessup, profesor medycyny na University of Pennsylvania School of Medicine w Filadelfii, starsze osoby doświadczają powolnej, ale stopniowej utraty komórek serca i wielu innych nieprawidłowości komórkowych, co sprawia, że reszta komórek pracuje mniej efektywnie.

Zobacz również: 8 sposobów, aby uzdrowić swój dom, czyli tajniki sztuki feng-shui

Badanie opublikowano w czasopiśmie Circulation.

Źródło: health.yahoo.com

Zobacz także:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Raporty:

Suplementacja witamin w czasie ciąży może zmniejszyć ryzyko autyzmu u dziecka Zwyciężyli raka - ale to nie koniec bólu Rozwój mózgu nastolatków zwiększa ich odczucie moralności Modyfikacje komórek ochronią przed skutkami ubocznymi chemioterapii Tętniaki mózgu pękają z powodu... kawy i seksu Alergia: nieprzyjemna, ale chroni przed nowotworem Migrena nie zagraża pamięci Uwaga na dzielenie tabletek! 400-gramowe wcześniaki mają coraz większe szanse Pestycydy dratycznie zwiększają ryzyko Alzheimera Rak płuc palacza jest inny, niż niepalącego Depresja poporodowa ma również przyczyny neurologiczne Nowe odkrycie daje nadzieję nieuleczalnie chorym Cesarskie cięcie a flora bakteryjna niemowląt Farmacja dyskryminuje dzieci Suplementy wapnia - przyjmuj je rozsądnie Implanty słuchowe lepiej sprawdzają się u młodszych pacjentów Problem z witaminą D w czasie ciąży Mniejsze zanieczyszczenie środowiska to zdolniejsze dzieciaki Małe dzieci oglądające TV mają problemy w wieku szkolnym Leki OTC mogą działać niestandardowo u dzieci z nadwagą Pielęgniarki wytrącane z rytmu pracy popełniają więcej błędów Dużo mięsa w diecie to wyższe ryzyko raka pęcherza moczowego Chirurgia bariatryczna skuteczna u 60% pacjentów