Stare leki przyszłością medycyny?

Kształtowanie spersonalizowanej  medycyny polegać będzie nie tylko na stworzeniu nowych, drogich leków, ale także na zrewidowaniu starszych, tańszych medykamentów dzięki wykorzystaniu wiedzy genetycznej. Ostatnie odkrycia genetyczne przybliżają nas do odpowiedzi, dlaczego niektóre leki działają lepiej u poszczególnych pacjentów niż inne.

Są dwie strony, jeśli chodzi o spersonalizowaną medycynę – z jednej poszukuje się nowych wskazówek genetycznych, które pozwolą stworzyć nowe leki, z drugiej – pracujemy nad używanymi już lekami – tłumaczy Colin Palmer z Dundee University. – Staramy się stworzyć leki, które będą przystosowane do konkretnej osoby.

Niektórzy uważają, że możliwe jest stworzenie leków, które będą skuteczne dla wszystkich pacjentów. Eksperci mają jednak inne zdanie. Według raportu PricewaterhouseCoopers skuteczność leku u pacjentów może wynosić od 20 do 75%. Nic dziwnego zatem, że przemysł farmaceutyczny jest naciskany, by poprawić ich skuteczność, skutkiem tego leki stają się droższe.

Coraz więcej leków, które pojawiają się na rynku, ma informację od firmy farmaceutycznej, która pozwala lekarzowi stwierdzić, czy zadziałają u konkretnego pacjenta, czy pacjent pod względem genetycznym może skorzystać z niego i czy leczenie przyniesie spodziewane efekty. W Europie tylko ok. tuzina leków posiada takie informacje, np. Ziaren produkowany przez firmę GlaxoSmithKline i wykorzystywany w leczeniu HIV czy Iressa na choroby płuc firmy AstraZeneca. W Stanach Zjednoczonych Food and Drug Administration wymaga, aby pacjenci byli badani pod kątem wariacji genetycznych, zanim będą przyjmować Selzentry, lek przeciw HIV firmy Pfizer, Erbitux firmyEli Lilly and Bristol-Myers Squibb wykorzystywany w leczeniu raka jelita czy Herceptin, lek firmy Roche stosowany w leczeniu nowotworów piersi. Są to nowe i drogie leki.

Donald Singer, profesor na University of Warwick's Medical School, uważa, że zamiast produkcji nowych leków dla pacjentów lepsze będzie zrewidowanie skuteczności starszych leków z wykorzystaniem nowej wiedzy genetycznej. Naukowcy uważają, że w niektórych przypadkach wystarczy prosty test śliny lub krwi, by sprawdzić, czy lek zadziała u pacjenta. Istnieją już nawet firmy, które oferują zbadanie próbek i przedstawienie różnych wariantów genetycznych. Obecnie nie jest to może szeroko przydatna informacja, ale może w przyszłości będzie wykorzystywana.

Źródło: [url=http://www.health24.com/news/Medications_Medicines/1–927,52918.asp ]Health24.com[/url]

Zobacz także:

Zobacz również: 10 urodowych trików, które musisz znać

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Obalamy mity:

Wielorazowe torby - ekologiczne, ale czy zdrowe? Zwierzęta nie powodują wzrostu ryzyka alergii u małych dzieci Placebo - jak to właściwie działa? Dziecko moczy się w nocy? - nie wolno tego lekceważyć! E-papieros - elektroniczne oszustwo? Gimnastyka wzmacnia kości dorastających dziewczynek Dezinformacja na temat szkodliwości szczepionek jest groźna dla zdrowia dzieci! Kwas foliowy w ciąży - pomaga czy szkodzi? W ciąży również należy zapinać pasy bezpieczeństwa Nie potrzeba długich sesji, żeby medytacja pomogła walczyć z bólem Uwaga na SMS-y! Skąd się bierze agresja u dzieci? Antydepresanty działają natychmiast