Pomóż swojemu mózgowi - zacznij żonglować!

Zdaniem naukowców z Oxford University złożone zadania, takie jak żonglowanie, powodują znaczące zmiany w strukturze mózgu.

Naukowcy twierdzą, że zauważyli 5% wzrost w istocie białej – okablowaniu sieci mózgu. Uczestnicy badania byli szkoleni przez sześć tygodni i przeszli skanowanie mózgu przed i po badaniu.

W dłuższej mecie żonglowanie może być wykorzystane do wsparcia leczenia stwardzienia rozsianego.
Zespół z Oxford's Department of Clinical Neurology użył rezonansu magnetycznego, który był w stanie zmierzyć ruch cząsteczek wody w tkankach mózgu.
Sygnał zmienia się w zależności od liczby wiązek włókien nerwowych oraz tego, jak są one szczelnie zapakowane.
Naukowcy przebadali grupę 24 zdrowych młodych ludzi, którzy nie potrafili żonglować. Podzielili ich na dwie grupy. Pierwsza grupa została poproszona o codzienne wykonywanie 30-minutowego żonglowania przez okres 6 tygodni, a druga nie robiła nic.

Obydwie grupy przeszły skanowanie mózgu przy pomocy rezonansu magnetycznego przed i po badaniu.
Po sześciu tygodniach naukowcy zauważyli 5% wzrost w istocie białej mózgu u 12 członków z grupy ćwiczącej żonglowanie. Istota biała bierze udział w procesie uczenia się.

Zdaniem dr Heidi Johansen-Berg, kierownika badania, rezonans magnetyczny jest pośrednim sposobem pomiaru struktury mózgu i dlatego nie możemy być pewni, co dokładnie się zmienia, gdy uczestnicy uczą się żonglować.

Dopiero przyszłe prace powinny sprawdzić, czy te wyniki odzwierciedlają zmiany w kształcie lub liczbie włókien nerwowych lub wzroście otoczki mielinowej wokół tych włókien, dodaje.

Oczywiście nie znaczy to, że każdy powinien zacząć żonglować, by polepszyć pracę mózgu. Wybraliśmy żonglerkę po prostu jako zespól nowych umiejętności do nauki.

Dr Johansen-Berg stwierdziła, że do zastosowań klinicznych tej pracy jest jeszcze daleka droga.

Jednocześnie dodała, iż wiedza na temat tego, że ścieżki w mózgu można poprawić, może mieć znaczenie w dłuższej perspektywie oraz mieć wpływ na wymyślanie nowych metod leczenia chorób neurologicznych, takich jak stwardnienie rozsiane, gdzie te ścieżki ulegają degradacji.

Zobacz również: Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?

Badania opublikowano w czasopiśmie Nature Neuroscience.

Źródło: news.bbc.co.uk

Zobacz także:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Raporty:

Suplementacja witamin w czasie ciąży może zmniejszyć ryzyko autyzmu u dziecka Zwyciężyli raka - ale to nie koniec bólu Rozwój mózgu nastolatków zwiększa ich odczucie moralności Modyfikacje komórek ochronią przed skutkami ubocznymi chemioterapii Tętniaki mózgu pękają z powodu... kawy i seksu Alergia: nieprzyjemna, ale chroni przed nowotworem Migrena nie zagraża pamięci Uwaga na dzielenie tabletek! 400-gramowe wcześniaki mają coraz większe szanse Pestycydy dratycznie zwiększają ryzyko Alzheimera Rak płuc palacza jest inny, niż niepalącego Depresja poporodowa ma również przyczyny neurologiczne Nowe odkrycie daje nadzieję nieuleczalnie chorym Cesarskie cięcie a flora bakteryjna niemowląt Farmacja dyskryminuje dzieci Suplementy wapnia - przyjmuj je rozsądnie Implanty słuchowe lepiej sprawdzają się u młodszych pacjentów Problem z witaminą D w czasie ciąży Mniejsze zanieczyszczenie środowiska to zdolniejsze dzieciaki Małe dzieci oglądające TV mają problemy w wieku szkolnym Leki OTC mogą działać niestandardowo u dzieci z nadwagą Pielęgniarki wytrącane z rytmu pracy popełniają więcej błędów Dużo mięsa w diecie to wyższe ryzyko raka pęcherza moczowego Chirurgia bariatryczna skuteczna u 60% pacjentów