Ciąża bez alkoholu

Dwa lata temu ruszyła zakrojona na szeroką skalę kampania eudkacyjna dla kobiet w ciąży "Ciąża bez alkoholu". która trwa po chwili obecnej. Celem kampanii jest zmniejszenie liczby kobiet pijących w czasie ciąży oraz zwiększenie wiedzy na temat zgubnego wpływu alkohol na płód.

Główny przekaz kampanii to informacja, że nie ma bezpiecznej dawki alkoholu w ciąży, a każda ilość wiąże się z ryzykiem uszkodzenia płodu. Kampania zachęca kobiety do zachowania całkowitej abstynencji w okresie ciąży. Wiedza skierowana jest do wszystkich kobiet pijących alkohol (nie tylko uzależnionych), będących w wieku rozrodczym. 
Do kampanii zostały zaproszone wszystkie samorządy lokalne, spośród 2500 przystąpiło do niej blisko 700 samorządów gminnych i 12 wojewódzkich. Oznacza to, że co czwarty samorząd w Polsce wziął w niej udział, co zapewniło ogólnopolski zasięg. Gminy razem z zaproszeniem otrzymały deklarację, w której przedstawiono zakres możliwych w ramach kampanii działań.

Wszystkie samorządy zadeklarowały gotowość dystrybucji materiałów edukacyjnych, które trafią m.in. do placówek podstawowej opieki zdrowotnej, do urzędów administracji, do poradni ginekologicznych, a także do innych miejsc użyteczności publicznej.

Kampanię swym patronatem objął Minister Zdrowia, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne oraz Biuro WHO w Polsce.

Źródło: ciazabezalkoholu.pl

Zobacz także:

Zobacz również: Najczęstsze problemy zdrowotne kobiet w ciąży

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Polska:

Bierzesz stale leki? Zabezpiecz sobie ich ilość przed wyjazdem Tomograf jest zajęty, bo diagnozują trądzik Mały chłopiec zmienia nasze nastawienie do przeszczepów? Do lekarza w niedzielę... tylko gdzie? Pacjenci sami modyfikują dawki leków - i tworzą ryzyko powikłań Wyleczyć raka... salmonellą? Tłuszcz i cukier będą oznaczone kolorami na opakowaniach Prywatny ośrodek leczenia anoreksji i bulimii powstanie w Rzeszowie Ostra walka z dopalaczami! Bierne palenie jest bardziej szkodliwe, niż myślisz Gdańsk zaprasza na Piknik na Zdrowie 2010 Łódź: śmiertelna ofiara dopalaczy? - prokuratura wyjaśnia sprawę Brakuje profilaktyki dla chorób przewlekłych u dzieci Edukacja seksualna? Cóż, nie ma jej... Stomatologia jest najdroższym kierunkiem studiów w Polsce Polskie medyczne systemy komputerowe za unijne pieniądze Multimedialna sala operacyjna w Białymstoku Powódź - Sanepid przypomina o środkach ostrożności! Zabrze: nowatorska metoda naprawy zastawki mitralnej Ruch antyszczepionkowy zdobywa Poznań Przewlekle chorzy pacjenci ignorują zalecenia lekarzy Zbadaj się na cukrzycę - za darmo! Sto młodych wrocławianek poszukiwanych do udziału w badaniu Ile kosztuje alergia w Polsce?