Sprawdź, czy twoje picie jest bezpieczne
ALICJA TEBIN • dawno temuKiedy picie alkoholu staje się problemem? Jak sprawdzić czy moje picie jest bezpieczne? W jaki sposób przeliczyć wypity alkohol na porcje standardowe? Jaka jest różnica miedzy piciem ryzykownym i szkodliwym? Czy alkohol działa tak samo na kobiety i na mężczyzn? Nawet jeśli do tej pory dorośli Polacy nie stawiali sobie takich pytań to zachęcamy ich do tego i udzielamy rzetelnych odpowiedzi w kampanii: Sprawdź, czy Twoje picie jest bezpieczne! Pod takim hasłem w kwietniu 2009r. ruszyła ogólnopolska kampania profilaktyczno–edukacyjna. Organizatorem kampanii jest Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Kampania jest skierowana do dorosłych konsumentów napojów alkoholowych – także do tych, którym wydaje się, że piją niewiele i rozsądnie. W Polsce ponad 80% Polaków sięga po alkohol. Chcemy zachęcić dorosłych Polaków do oceny własnego wzoru picia i ostrzec przed zagrożeniami, jakie mogą pojawić się w związku z piciem alkoholu. Tłumaczymy też, w jaki sposób przeliczać ilość wypijanego alkoholu na porcje standardowe i jak nie przekraczać granicy ryzyka.
Celem kampanii jest ograniczenie liczby osób pijących ryzykownie i szkodliwie oraz przekazanie wiedzy na temat szkód, jakie wiążą się ze spożywaniem alkoholu. Z badań przeprowadzonych przez PARPA wynika, że populacja osób pijących ryzykownie i szkodliwie kształtuje się w Polsce na poziomie ok. 13% i jest tym samym ponad cztery razy większa niż populacja osób uzależnionych od alkoholu (szacowana na ok. 3%).
Nie nakłaniamy do całkowitej abstynencji, choć ta w przypadku niektórych osób – np. młodzieży, kobiet w ciąży czy kierowców jest konieczna — ale pokazujemy, kiedy picie staje się ryzykowne i jakie są granice tego ryzyka, aby każdy kto pije alkohol zdążył w porę wyhamować. Na stronie internetowej www.wyhamujwpore.pl każdy dorosły może zrobić sobie test AUDIT oraz sprawdzić, jakie są limity picia o niskim ryzyku szkód.
Zobacz również: Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?
W ramach kampanii specjalny przekaz profilaktyczny jest skierowany do młodzieży. Z myślą o tej grupie docelowej powstała strona internetowa www.niebotak.pl, która pokazuje, że najbardziej bezpieczne dla osoby niepełnoletniej jest zachowanie abstynencji. Do szkół trafił, przygotowany przez PARPA, scenariusz wywiadówki dla rodziców oraz scenariusz zajęć profilaktycznych. Ponadto placówki te otrzymały materiały edukacyjne pod hasłem „Nie, bo tak”, adresowane do młodych ludzi.
Do kampanii przystąpiło blisko 1500 samorządów gminnych i 15 wojewódzkich. Do tej pory żadna społeczna kampania nie spotkała się z takim odzewem ze strony samorządów lokalnych!
Źródło: Wyhamujwpore.pl
Zobacz także:
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze