Spray usprawniający pamięć

Naukowcy wynaleźli spray ułatwiający zapamiętywanie, który może okazać się produktem bardzo pożądanym przez studentów w czasie zakuwania do sesji. Szybka inhalacja tej substancji tuż przed snem ma pomóc mózgowi w trakcie snu w zatrzymywaniu nowych, wyuczonych informacji. Jednym z komponentów sprayu, opracowanego przez niemieckich naukowców z Uniwersytetu w Lubeck, jest molekuła odkryta w systemie immunologicznym o nazwie interleukina 6. 

Spray testowany był na 17 zdrowych mężczyznach, którzy byli obserwowani przez naukowców przez 2 noce z rzędu. Przed zaśnięciem byli poproszeni o przeczytanie krótkiej historii, po czym połowie zaaplikowano placebo, drugiej połowie natomiast nowo wynalezioną substancję. Następnie rano poproszono ich o przywołanie jak największej liczby słów występujących w przeczytanym tekście.

Okazało się, że ci, którym podano nową substancję, uzyskiwali zdecydowanie lepsze wyniki niż ci, którym podano jedynie placebo. 

Obecność molekuł w wynalezionym sprayu uaktywnia się w fazie REM snu, w trakcie której mózg sortuje informacje dostarczone mu w ciągu minionego dnia. Naukowcy nie wiedzą jednak, jak trwały jest efekt i czy są jakieś długotrwałe skutki przyjmowania nowego specyfiku.

Źródło: [url=http:// http://www.dailymail.co.uk/health/article-1217860/Late-night-cramming-key-exam-success--scientists-claim.html]DailyMail.com[/url]

Zobacz także: 

Zobacz również: Jak pozbyć się kataru?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Nowinki:

Nowotwory są groźniejsze dla mężczyzn Neurostymulator pomoże kontrolować pęcherz moczowy Czy szwedzkim chirurgom uda się przeszczepić macicę? Będzie można odwrócić przerost mięśnia sercowego Czy osoby niewidome korzystają z echolokacji? Pod wodą słyszymy przez... kości Czy wyleczymy chorobę Parkinsona? Nikotyna na ból zęba Nowe neurony i ich połączenia ważne nie tylko dla pamięci Zapłodniona komórka jajowa dzieli się mimo błędów Mikroudary mózgu mogą zwiększać ryzyko zawału serca Samodestrukcja komórek raka piersi Naukowcy uderzą w nowotwory... diamentami Męska płodność zależna od stanu... kości Osoby wielojęzyczne mają lepszą pamięć Wiadomo już, skąd pochodzi agresja Witamina D niezbędna do rozwoju i utrzymania sprawności płuc Odnaleziono nowy marker zawału serca Dotyk matki jest bardzo ważny dla wcześniaka Koniec problemów z łysieniem...? Głos matki aktywuje naukę języka u dziecka Kolejny wzmacniacz pamięci - odnaleziony Trwają prace nad wczesnym testem wykrywającym chorobę Alzheimera Nowatorskie badania: komórki macierzyste zregenerują serce?