3 Amerykanów zdobyło nagrodę Nobla 2009 w dziedzinie medycyny

Amerykanie Elizabeth H. Blackburn, Carol W. Greider i Jack W. Szostak 2009 zdobyli Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny za odkrycie kluczowych mechanizmów genetycznych w czynności komórek, które zainspirowało nowe kierunki badań nad rakiem.

Po raz pierwszy dwie kobiety były wśród laureatów tej nagrody w dziedzinie medycyny.

Trio naukowców rozwiązało zagadkę, jak chromosomy chronią się przed zniszczeniem w momencie podziału komórek.

Blackburn i Greider odkryły enzym, który buduje telomery telomerazy – i mechanizm, który dodaje DNA do końcówek chromosomów, by zastąpić materiał genetyczny, który uległ erozji.

Zwycięskie badania zostały przeprowadzone w latach 70. i 80. XX w. i stanowiły podłoże dla badań sugerujących, iż komórki rakowe wykorzystują telomerazy w celu utrzymania swojego niekontrolowanego wzrostu. Naukowcy obecnie badają, czy leki blokujące ten enzym mogą zwalczyć nowotwór. Co więcej, badacze wierzą, że erozja DNA, którą ten enzym naprawia, może odgrywać dużą rolę w innych schorzeniach.

Blackburn posiada obywatelstwo amerykańskie i australijskie, jest profesorem biologii i fizjologii na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco. Natomiast Greider jest profesorem na Wydziale Biologii Molekularnej i Genetyki na Johns Hopkins University School of Medicine w Baltimore.

Urodzony w Londynie Szostak pracuje w Harvard Medical School od 1979 r. i obecnie jest tam profesorem genetyki. Jest również związany z Howard Hughes Medical Institute.

Wszyscy laureaci są bardzo szczęśliwi z tak prestiżowego wyróżnienia i, jak podkreślają, żadne z nich nie spodziewało się nagrody. Szostak powiedział: Kiedy rozpoczynaliśmy pracę, rzecz jasna, interesowało nas jedynie podstawowe pytanie dotyczące replikacji DNA, to, jak końce chromosomów są utrzymywane. Nie mieliśmy pojęcia, że badania te będą miały takie implikacje w przyszłości.

Zobacz również: Jakie herbaty ułatwiają odchudzanie?

Członek komisji przyznającej Nagrody Nobla Goran Hansson stwierdził, iż jest jeszcze do wykonania dużo pracy, by opracować terapię dla krwi, skóry i chorób płuc, która będzie się opierać na przełomowym odkryciu zwycięzców.

Według niego telomerazy są bardzo aktywne w wielu komórkach nowotworowych i jeśli je wyłączyć lub zniszczyć komórki, które posiadają ich wysoką aktywność, to być może będziemy w stanie leczyć raka.
Nagroda obejmuje: 10 mln koron (1,4 mln dolarów) podzielone między trzech laureatów, dyplom i zaproszenie na uroczystą ceremonię rozdania nagród w Sztokholmie w dniu 10 grudnia.

Kolejni zwycięzcy w dziedzinie fizyki, chemii, literatury oraz Pokojowej Nagrody Nobla zostaną ogłoszeni jeszcze w tym tygodniu, natomiast laureat w dziedzinie ekonomii 12 października.

Alfred Nobel, szwedzki przemysłowiec, który wynalazł dynamit, ustanowił nagrody w swoim testamencie w 1985 r. Pierwsze z nich zostały rozdane 6 lat po jego śmierci.

Źródło: health.yahoo.com

Zobacz także:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Wydarzenia:

Rekord: udana operacja na otwartym sercu u stulatka Dzięki przeszczepowi komórek macierzystych zniknął... wirus HIV 1 grudnia - Światowy Dzień AIDS Dysmorfofobia a wygląd Światowa Organizacja Zdrowia broni się przed oskarżeniami Chemikalia w butelkach dla dzieci Świńska grypa zabiła ponad 12 000 ludzi Gwiazdka z gwiazdami na Litewskiej Rozgryziono kod genetyczny śmiercionośnych nowotworów Pandemia H1N1 zaczyna słabnąć Trwa dochodzenie w sprawie rzadkich skutków ubocznych działania szczepionki na wirusa A H1N1 Nowa inicjatywa, by zmniejszyć śmiertelne przypadki biegunki u dzieci Czy organy do przeszczepów zawsze powinny pochodzić od zdrowych ludzi? Cholesterol na piątkę Pacjenci z HIV są bardziej podatni na raka