Medycyna przyszłości

Czy mierzenie ciśnienia mankietem i przesyłanie go do komputera kardiologa to przyszłość medycyny? Wygląda na to, że tak. Używanie komunikatorów elektronicznych do przesyłania informacji medycznych w celu konsultacji stało się faktem. Zaawansowana technologia, telemedycyna stały się elementem codziennej pracy lekarzy, komentuje doktor Jason Mitchell, asystent, dyrektor Centre for Health Information Technology of the American Academy of Family Physicians. – Pewnego dnia nie będziemy nawet myśleć o technologii. Będzie to po prostu jeden ze środków praktykowania medycyny.

Telemedycyna może odgrywać pozytywną rolę w opiece zdrowotnej. Badania opublikowane w magazynie „Stroke” pokazały, że korzystanie z telekonferencji i transmisji danych z tomografii komputerowej jest korzystne w początkowym stadium leczenia pacjentów po wylewach, w późniejszej ocenie zniszczeń w mózgu, jakich dokonała choroba, i rehabilitacji.

Oto kilka pomysłów wykorzystania technologii w medycynie w przyszłości:
— karetki mogłyby przekazywać wyniki EKG do szpitala, do którego są w drodze;
— pigułki, które wysyłałyby sygnał do lekarza, czy zostały przyjęte według zaleceń;
— telekonferencje ze specjalistami takich dziedzin jak dermatologia, chirurgia, psychoterapia;
— elektroniczne czujniki dla chorych na serce, które rejestrowałyby wzrost wagi.

Doktor Lee H. Schwamm, dyrektor TeleStroke & Acute Stroke Services at Massachusetts General Hospital in Boston, doktor neurologii na Harvard Medical School, uważa, że ten ostatni pomysł jest najlepszym wskaźnikiem do hospitalizacji pacjenta z zaburzeniem rytmu serca.

Telemedycyna mogłaby być dobrodziejstwem w działaniach prewencyjnych, dając lekarzom dostęp do danych i pozwalając na wczesną diagnozę. Na przykład wyniki ciśnienia krwi mogłyby pozwolić na rozpoczęcie leczenia przed wystąpieniem ataku serca lub wylewu.

Telemedycyna mogłaby również pomóc zaoszczędzić koszty. Ludzie nie musieliby brać dnia wolnego w pracy, by pojechać na wizytę u lekarza, jeśli mają jakieś pytania lub są zaniepokojeni swoim zdrowiem. Poważnie chorzy nie musieliby przemierzać nawet tysięcy kilometrów w celu konsultacji. Nie wiadomo jednak, jak lekarze mieliby być wynagradzani za takie usługi. Potrzeba czasu, aby to ustalić.

Mitchell uważa, że telemedycyna wzmocni więzi pomiędzy pacjentem a lekarzem, co pozwoli na lepszą komunikację obu stron. Na pewno elektroniczne wizyty nie zastąpią tych twarzą w twarz, ale mogą je polepszyć.

Źródło:[url=http://www.health24.com/news/Health_care/1–918,52810.asp ] Health24.com[/url]

Zobacz również: Najczęstsze problemy zdrowotne kobiet w ciąży

Zobacz także:

Zobacz również: Najczęstsze problemy zdrowotne kobiet w ciąży

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologia:

Niedowidzącym pomagać będą cyber-okulary Testy prenatalne - ratunek czy przekleństwo? Czy POChP przestanie być chorobą nieuleczalną? Życie bez pulsu? - naukowcy sprawili, że to możliwe Co się dzieje w mózgu, kiedy tracimy przytomność? Magnetyzm zamiast aspiryny? Elektrody pomagają odzyskać zdolność ruchu Dwadzieścia jednostek krwi z jednej - prace nad sztuczną krwią trwają Project Lifesaver - bransoletka ratująca życie Komputer, który sam wzywa pomoc Morfologia z... płyty CD Test na ojcostwo dostępny już w aptekach Jest szansa na sztuczną siatkówkę... z plastiku Nowoczesny laser do błyskawicznej korekcji wzroku Badanie oddechu umożliwi diagnozę Odzyskać wzrok dzięki implantowi Kraków: naukowcy będą hodować komóki skóry Genetyka: jak wykryć raka zanim się pojawi? Inżynieria genetyczna może poprawić nasze IQ Koniec dializ? - opracowano wszczepialną sztuczną nerkę Krakowcy naukowcy opracowali super-wytrzymałe implanty Enzymem w zakażenia szpitalnym gronkowcem GMO wymyka się spod kontroli Palący papierosy robot pomoże w badaniach