Szczęście kluczem do zdrowia

Amerykańscy naukowcy udowodnili, że szczęście ma wpływ na nasze zdrowie, szczególnie na choroby serca i cukrzycę. Szczęśliwe osoby zdrowieją szybciej, mają silniejszy układ immunologiczny i średnio żyją dłużej – podaje Ed Diener, profesor psychologii na University of Illinois i autor książki „Happiness: Unlocking the Mysteries of Psychological Wealth”. Profesor Diener wskazuje na badania prowadzone przez Sarahę Pressman z University of Kansas Psychology Department i jej kolegę Sheldona Cohena. Według nich ochotnicy, którzy mieli bardziej optymistyczne nastawienie do życia, rzadziej przeziębiali się.

Hilary Tindle z University of Pittsburgh, współautorka badań na ok. 100 000 kobiet, których wyniki przedstawiono w sierpniu 2009 r., pokazała, że bardziej radosne osoby miały niższe o 90% ryzyko zachorowania na choroby serca i były 14% mniej narażone na zgon w przeciągu ośmiu lat od dokonania badań. – Pozytywne nastawienie do życia ma znaczenie dla zdrowia – potwierdza doktor Tindle. – I to nie tylko jeśli chodzi o jakość życia, ale także o ciężkie choroby.
Jej badania potwierdzają też te przeprowadzone na University College London, w których pokazano, że szczęśliwe osoby mają niższy poziom kortyzolu, hormonu stresu, który jest połączony z cukrzycą.

– W ciągu ostatnich 10 lat środowisko medyczne skupiło się w końcu na korzyściach płynących z wpływu zdrowia psychologicznego na fizyczne – dodaje profesor Felicia Huppert, dyrektor Cambridge University's Well-being Institute. – Szczęście powiązane jest choćby z niższymi poziomami hormonu stresu i wpływa na działanie systemu immunologicznego. Bardziej pozytywne nastawienie zmniejsza stres i korzystnie wpływa na system naczyniowo-sercowy. Badania pokazały, że szczęśliwe osoby prowadzą zdrowsze życie – jedzą lepiej, ćwiczą więcej, częściej spotykają się z przyjaciółmi, są mniej narażone na cukrzycę i otyłość.

Dobra wiadomość dla malkontentów jest taka, że szczęścia można się nauczyć. Profesor Huppert podaje, że istnieją nawet specjalne programy nauki pozytywnego myślenia, jak np. program o nazwie Mindfulness-based Stress Reduction (MBSR).

Szczęście można przejmować również od innych. Tak twierdzi profesor Nicholas Christakis, profesor socjologii na Harvard Medical School, współautor książki „Connected: The Surprising Power of Our Social Networks and How They Shape Our Lives”, która zostanie wkrótce opublikowana w Wielkiej Brytanii.

Tak więc przekaz naukowców jest prosty – szczęście to klucz do zdrowia. Czyż nie czujecie się chociaż odrobinę lepiej?

Źródło:[url=http://www.telegraph.co.uk/health/elderhealth/6255959/Be-happy-and-extend-your-lifespan.html ] Telegraph.co.uk[/url]

Zobacz także:

Zobacz również: Najczęstsze problemy zdrowotne kobiet w ciąży

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Lifestyle:

Napoje light mają mniej kalorii, ale nie są zdrowsze Medytacja to wymierne korzyści zdrowotne Czy kary za brak szczepień są zgodne z prawem? Siedzący tryb życia podnosi ryzyko zatorowości płucnej Czy picie wody obniża ryzyko powstawania cukrzycy? Wysokotłuszczowa dieta matki może powodować cukrzycę u dziecka Przepisy nieskuteczne - palarnie nie chronią niepalących Kanadyjskie Towarzystwo Kardiologiczne zmienia zdanie - nie należy łykać Aspiryny Życie w mieście zwiększa ryzyko chorób psychicznych Odchudzanie jest skuteczniejsze u osób... szczupłych Powstanie rozpuszczalny materiał dentystyczny odbudowujący kość Biurka z bieżnią zyskują coraz większą popularność Chcesz być zdrowy i szczęśliwy na emeryturze? - zacznij planować Korea będzie leczyć uzależnionych od Internetu Kontakt z ojcem decyduje o dorosłym życiu córki Sen polifazowy jest znacznie bardziej efektywny Domowe sposoby młodych mam na przyspieszenie porodu Światowy Dzień Krwiodawcy Zielona herbata wspomaga produkcję limfocytów T Rzucić palenie - i nie przytyć Dzieci stają się agresywne kiedy za mało śpią Elektroniczne śmieci to coraz większe zagrożenie Chcesz zajść w ciążę? - pij mniej kawy Okulary przeciwmigrenowe - ulga dla chorych