Warto leczyć cukrzycę ciążową

Według badań opublikowanych w „New England Journal of Medicine”, ciężarne kobiety, które leczą się nawet na najłagodniejszą postać cukrzycy ciążowej – włączając w to dietę, ćwiczenia, kontrolę poziomu cukru we krwi – są mniej narażone na pojawienie się komplikacji podczas porodu, stanu przedrzucawkowego czy wysokiego poziomu ciśnienia krwi w czasie ciąży. Prowadzący badania doktor Mark Landon z Ohio State University Medical Center uważa, że padania pokazały, że warto leczyć każdą, nawet najłagodniejszą postać cukrzycy ciążowej i są ku temu znaczące medyczne przesłanki.

Zostały przeprowadzone dwa pełne, wiarygodne badania, które pokazały spadek urodzeń nadmiernie dużych dzieci, stanów przedrzucawkowych i przybierania matek na wadze dzięki temu – dodaje doktor David Sachs, położnik z Kaiser Foundation Hospital in Bellflower i autor komentarza towarzyszącego publikacji. Drugie badanie, o którym wspomina, zostało przeprowadzone w Australii w 2005 r.

Cukrzyca ciążowa jest krótkotrwałą formą cukrzycy, która może pojawić się w czasie ciąży. Jednakże kobiety, u których się pojawiła, są dwa razy bardziej narażone na rozwój cukrzycy typu 2 w ich późniejszym życiu. W zależności od przyjętych kryteriów zdarza się u 1–14% ciężarnych.

Rośnie liczba takich przypadków na świecie, niektórzy z lekarzy jednak są sceptyczni wobec leczenia łagodnych postaci cukrzycy w ciąży – wyjaśnia Landon.

By zbadać, jaki wpływ na kobietę ma leczenie tej postaci cukrzycy, Landon prowadził badania z udziałem 985 kobiet ze zdiagnozowaną chorobą. 485 z nich otrzymało specjalne zalecenia żywieniowe, ćwiczenia, nauczono je kontrolować poziom cukru i ciśnienia krwi. 473 były pod standardową opieką (grupa kontrolna). Tylko 7% kobiet wymagało zażywania insuliny.

Okazało się, że liczba dużych dzieci spadła o połowę w grupie leczonej na cukrzycę – w kontrolnej było ich 14,5, w tej – 7,1. Zaklinowanie barku podczas porodu pojawiło się w 4% przypadków w grupie kontrolnej, w leczonej w 1,5%. Spadła również liczba cięć cesarskich – w grupie kontrolnej było ich 33,8%, a w leczonej 26,9%. Było mniej przypadków stanów przedrzucawkowych – odpowiednio 13,6% i 8,6%.

Droktor Miriam Greene, ginekolog z NYU Langone Medical Center, komentując te wyniki, powiedziała, że leczenie nawet łagodnej postaci cukrzycy w ciąży wpływa na zmniejszenie traumy w czasie porodu. Sama tak leczy pacjentki i też zauważa tę różnicę.

Źródło: [url=http://health.yahoo.com/news/healthday/studyurgestreatmentforevenmildgestationaldiabetes.html;_ylt=AoOHX_cODCXecdKsbXwxVKymxbAB ]Health.yahoo.com[/url]

Zobacz również: Najczęstsze problemy zdrowotne kobiet w ciąży

Zobacz także:

Zobacz również: Najczęstsze problemy zdrowotne kobiet w ciąży

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Raporty:

Suplementacja witamin w czasie ciąży może zmniejszyć ryzyko autyzmu u dziecka Zwyciężyli raka - ale to nie koniec bólu Rozwój mózgu nastolatków zwiększa ich odczucie moralności Modyfikacje komórek ochronią przed skutkami ubocznymi chemioterapii Tętniaki mózgu pękają z powodu... kawy i seksu Alergia: nieprzyjemna, ale chroni przed nowotworem Migrena nie zagraża pamięci Uwaga na dzielenie tabletek! 400-gramowe wcześniaki mają coraz większe szanse Pestycydy dratycznie zwiększają ryzyko Alzheimera Rak płuc palacza jest inny, niż niepalącego Depresja poporodowa ma również przyczyny neurologiczne Nowe odkrycie daje nadzieję nieuleczalnie chorym Cesarskie cięcie a flora bakteryjna niemowląt Farmacja dyskryminuje dzieci Suplementy wapnia - przyjmuj je rozsądnie Implanty słuchowe lepiej sprawdzają się u młodszych pacjentów Problem z witaminą D w czasie ciąży Mniejsze zanieczyszczenie środowiska to zdolniejsze dzieciaki Małe dzieci oglądające TV mają problemy w wieku szkolnym Leki OTC mogą działać niestandardowo u dzieci z nadwagą Pielęgniarki wytrącane z rytmu pracy popełniają więcej błędów Dużo mięsa w diecie to wyższe ryzyko raka pęcherza moczowego Chirurgia bariatryczna skuteczna u 60% pacjentów