Tylko spokój może nas uratować

Charles Alexander Morgan III wskoczył ze skrępowanymi rękami i nogami, bez sprzętu nurkowego, tylko z rurką zaciśniętą w zębach, do basenu w Navy Diving and Salvage Training Center w Panama City. Szybko poszedł na dno, jednak nie panikował. Morgan, który większość swojego dzieciństwa spędził w wodzie, a teraz studiuje biologię stresu i zespół stresu pourazowego na Yale University School of Medicine, był niezwykle spokojny, ponieważ zdawał sobie sprawę, że jedynie spokój może go w tej sytuacji uratować.

Wielu żołnierzy, którzy przechodzą takie szkolenie w pierwszym miesiącu, nie ma niestety tej wiedzy. Morgan poszukuje psychologicznych powiązań ze stresem, próbując zidentyfikować osoby, które są lepiej predysponowane do radzenia sobie z nim. Uczestnicy szkolenia wrzucani są do wody w takim stanie, jak wypróbował to Morgan, i mają 60 sekund, aby się wydostać, inaczej muszą opuścić szkołę. 50% uczestników wykrusza się w pierwszym tygodniu.

Morgan mierzył poziom hormonu DHEA u ochotników przed i po ich ostatnim zadaniu: nocnym podwodnym przepłynięciu 3 mil z oceanu do brzegu. Odkrył, że wysokie poziomy DHAE i DHEAS przewidują lepsze wyniki. Co więcej osoby z wyższym poziomem DHEA miały mniej objawów dysocjacji, co miało także przełożenie na lepszy wynik w zadaniu opisanym na początku. Neurolog Joe Herbert z University of Cambridge stwierdził, że po raz pierwszy zobaczył mocne dowody na połączenie ludzkiego zachowania z poziomem hormonu DHEA.

Morgan po raz pierwszy dostrzegł tę zależność w 2000 r., kiedy prowadził badania w szkole przetrwania Army’s Fort Bragg w Północnej Karolinie. Tam żołnierze w symulowanych warunkach pojmania wojennego byli przesłuchiwani i uczyli się, jak przeżyć bez żywności.

Dane pokazują możliwe powiązanie, że DHEA mityguje działanie kortyzolu, hormonu stresu, dodaje psychiatra Owen Wolkowitz z University of Kalifornia. Kortyzol uwalnia się w sytuacjach stresowych i podnosi poziom energii, usprawnia pamięć, układ odpornościowy i tolerancję na ból, wszystko, co pozwoli organizmowi przetrwać stresującą sytuację. Z drugiej jednak strony długotrwałe wystawienie organizmu na wysokie poziomy tego hormonu może uszkadzać komórki nerwowe w mózgu.

U myszy DHEA blokuje nawet neurotoksyczne działanie glukokortykoidów w hipokampie. Morgan ma nadzieję rozpocząć badania kliniczne w tej kwestii z udziałem ludzi.

Źródło: The-scientist.com

Zobacz także:

Zobacz również: Dlaczego warto mierzyć ciśnienie?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Raporty:

Suplementacja witamin w czasie ciąży może zmniejszyć ryzyko autyzmu u dziecka Zwyciężyli raka - ale to nie koniec bólu Rozwój mózgu nastolatków zwiększa ich odczucie moralności Modyfikacje komórek ochronią przed skutkami ubocznymi chemioterapii Tętniaki mózgu pękają z powodu... kawy i seksu Alergia: nieprzyjemna, ale chroni przed nowotworem Migrena nie zagraża pamięci Uwaga na dzielenie tabletek! 400-gramowe wcześniaki mają coraz większe szanse Pestycydy dratycznie zwiększają ryzyko Alzheimera Rak płuc palacza jest inny, niż niepalącego Depresja poporodowa ma również przyczyny neurologiczne Nowe odkrycie daje nadzieję nieuleczalnie chorym Cesarskie cięcie a flora bakteryjna niemowląt Farmacja dyskryminuje dzieci Suplementy wapnia - przyjmuj je rozsądnie Implanty słuchowe lepiej sprawdzają się u młodszych pacjentów Problem z witaminą D w czasie ciąży Mniejsze zanieczyszczenie środowiska to zdolniejsze dzieciaki Małe dzieci oglądające TV mają problemy w wieku szkolnym Leki OTC mogą działać niestandardowo u dzieci z nadwagą Pielęgniarki wytrącane z rytmu pracy popełniają więcej błędów Dużo mięsa w diecie to wyższe ryzyko raka pęcherza moczowego Chirurgia bariatryczna skuteczna u 60% pacjentów