Dlaczego dziecko ma problemy psychiczne?

Brytyjscy naukowcy odkryli, że kobiety, które palą w ciąży, narażają swoje dzieci na rozwój poważnych zaburzeń psychicznych w trakcie dorastania. Grupa badaczy z 4 czołowych ośrodków uniwersyteckich w Wielkiej Brytanii przebadała 6356 12-latków pod kątem występowania u nich halucynacji i złudzeń. Matki 19 proc. z nich paliły w trakcie ciąży. U 11 proc. z całej tej grupy wykryto tego typu przypadłości. 

Wiele wcześniejszych badań udowadniało, że palenie w czasie ciąży prowadzi do uszkodzeń płodu – przyczynia się do defektów serca, syndromu nagłej śmierci dziecka oraz do ogólnie mniejszej wagi dziecka.

Stanley Zammit – koordynator przeprowadzonych badań twierdzi, że im więcej kobiety będą palić w ciąży, tym ich dzieci będą miały większe problemy psychiczne. Szacuje się, że mimo prowadzonych kampanii społecznych na rzecz niepalenia w trakcie ciąży wciąż 15–20 proc. kobiet w Wielkiej Brytanii nie stosuje się do tych zaleceń.

Naukowcy odkryli także, że picie alkoholu w ciąży może również wiązać się z problemami psychicznymi ich dzieci – jednak tylko w przypadku gdy ilość spożywanego alkoholu jest naprawdę wysoka. 

Wciąż jednak nie stwierdzono jednoznacznie, w jaki sposób palenie może wpływać na rozwój zaburzeń psychiczny dziecka. Naukowcy sugerują jednak, że ekspozycja płodu na tytoń może wzmagać impulsywność dziecka, prowadzić do zaburzeń koncentracji i funkcji poznawczych. 

Źródło: Health.yahoo

Zobacz także:

Zobacz również: Dlaczego warto mierzyć ciśnienie?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Nowinki:

Nowotwory są groźniejsze dla mężczyzn Neurostymulator pomoże kontrolować pęcherz moczowy Czy szwedzkim chirurgom uda się przeszczepić macicę? Będzie można odwrócić przerost mięśnia sercowego Czy osoby niewidome korzystają z echolokacji? Pod wodą słyszymy przez... kości Czy wyleczymy chorobę Parkinsona? Nikotyna na ból zęba Nowe neurony i ich połączenia ważne nie tylko dla pamięci Zapłodniona komórka jajowa dzieli się mimo błędów Mikroudary mózgu mogą zwiększać ryzyko zawału serca Samodestrukcja komórek raka piersi Naukowcy uderzą w nowotwory... diamentami Męska płodność zależna od stanu... kości Osoby wielojęzyczne mają lepszą pamięć Wiadomo już, skąd pochodzi agresja Witamina D niezbędna do rozwoju i utrzymania sprawności płuc Odnaleziono nowy marker zawału serca Dotyk matki jest bardzo ważny dla wcześniaka Koniec problemów z łysieniem...? Głos matki aktywuje naukę języka u dziecka Kolejny wzmacniacz pamięci - odnaleziony Trwają prace nad wczesnym testem wykrywającym chorobę Alzheimera Nowatorskie badania: komórki macierzyste zregenerują serce?