Prewencyjne mastektomie

Wiele kobiet po zdiagnozowaniu nowotworu w jednej piersi decyduje się na usunięcie również tej zdrowej. Autorzy badań opublikowanych w „Cancer” uważają, że jest niewielki dowód, który potwierdza korzyści takiego działania. Naukowcy pod kierunkiem doktora Stephena B. Edge’a, dyrektora Breast Center na Roswell Park Cancer Institute w Buffalo, przeprowadzili badania, aby dowiedzieć się, jak często kobiety w Nowym Yorku stosowały tę profilaktyczną mastektomię w okresie od 1995 do 2005 r.

Według badaczy usunięcie zdrowej piersi lub jajników w połączeniu z terapią antyestrogenową zmniejsza ryzyko rozwoju raka piersi. Liczba kobiet z nowotworem piersi, które zdecydowały się na tę profilaktyczną mastektomię, wzrosła z 5,6% w 1995 do 14,1% w 2005 r. Na takie rozwiązanie decydują się młodsze kobiety – średnia ich wieku to 49 lat.

Nie ma dowodów na to, że profilaktyczna mastektomia ma wpływ na przeżycie pacjentek – powiedziała doktor Shawna Willey, szef chirurgii piersi Betty Lou Ourisman Breast Health Center na Lombardi Comprehensive Cancer Center w Georgetown University Hospital w Waszyngtonie. – Kobiety reagują bardzo emocjonalnie, kiedy dowiadują się, że mają raka piersi, szczególnie jeśli wiąże się to z odjęciem piersi. Kobiety po mastektomii wymagają często dalszego leczenia za pomocą chemioterapii czy naświetlań.

Z drugiej strony jednak liczba prewencyjnych mastektomii u kobiet, które nie są chore na nowotwór, ale obciążone genetycznie rakiem piersi, pozostaje na tym samym poziomie od 10 lat. W tej grupie zabieg ten jest częsty.
Badania pokazały również, że ogólnie spada liczba wykonywanych mastektomii – przestaje się jej używać jako metody leczenia raka piersi. Często bywają one po prostu niepotrzebne.

Źródło: [url=http://health.yahoo.com/news/healthday/morewomenhavingotherbreastremoved.html;_ylt=Anx4B3opX.iyQlex64sTBm.mxbAB ]Health.yahoo.com[/url]

Zobacz także:

Zobacz również: Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Nowinki:

Nowotwory są groźniejsze dla mężczyzn Neurostymulator pomoże kontrolować pęcherz moczowy Czy szwedzkim chirurgom uda się przeszczepić macicę? Będzie można odwrócić przerost mięśnia sercowego Czy osoby niewidome korzystają z echolokacji? Pod wodą słyszymy przez... kości Czy wyleczymy chorobę Parkinsona? Nikotyna na ból zęba Nowe neurony i ich połączenia ważne nie tylko dla pamięci Zapłodniona komórka jajowa dzieli się mimo błędów Mikroudary mózgu mogą zwiększać ryzyko zawału serca Samodestrukcja komórek raka piersi Naukowcy uderzą w nowotwory... diamentami Męska płodność zależna od stanu... kości Osoby wielojęzyczne mają lepszą pamięć Wiadomo już, skąd pochodzi agresja Witamina D niezbędna do rozwoju i utrzymania sprawności płuc Odnaleziono nowy marker zawału serca Dotyk matki jest bardzo ważny dla wcześniaka Koniec problemów z łysieniem...? Głos matki aktywuje naukę języka u dziecka Kolejny wzmacniacz pamięci - odnaleziony Trwają prace nad wczesnym testem wykrywającym chorobę Alzheimera Nowatorskie badania: komórki macierzyste zregenerują serce?