Matematycy mają zbudować model nowotworu

Matematycy mają zbudować wirtualny model nowotworu, by móc przewidzieć, jak się rozwinie.

Naukowcy z Dundee University dostali ponad £1.5 miliona, by opracowali model raka, dzięki któremu będzie można zmierzyć kształt i szybkość choroby.

Uczelnia już przez dłuższy czas była pionierem w wykorzystaniu matematyki jako sposobu prognozowania rozwoju nowotworu. 

Celem projektu, finansowanego przez European Research Council, jest pomoc klinicystom w diagnozowaniu pacjentów.

Profesor Mark Chaplain, szef matematyki na Dundee University, powiedział, że jego zespół wykorzysta nowatorskie techniki obliczeniowe do opracowania matematycznego modelu.

Według niego największym wyzwaniem w nowotworach jest to, iż dwóch pacjentów cierpiących na tego samego raka na tym samym obszarze ciała różnie na niego zareagują.

Czynniki wpływające na powstanie i rozwój komórek nowotworowych mogą być mierzone, albowiem większość procesów biologicznych w organizmie człowieka dotyczy wielu różnych, lecz powiązanych ze sobą zjawisk, do których mogą być zastosowane matematyczne wartości.

Prof. Chaplain i jego zespół będzie współpracować z naukowcami w zakresie nauk przyrodniczych, medycyny i fizyki w Dundee w celu opracowania nowych modeli nowotworu.

Zobacz również: Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?

Rak jest jedną z głównych przyczyn śmierci w krajach rozwiniętych. Około 11 mln osób jest nań diagnozowanych rocznie, z czego około 7 milionów umiera.

Światowa Organizacja Zdrowia biorąc pod uwagę dotychczasowe trendy, przewiduje, że około 9 milionów ludzi umrze na raka w 2015 r., następnie liczba ta wzrośnie do 11.5 miliona w roku 2030.

Źródło: news.bbc.co.uk

Zobacz także:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Wydarzenia:

Rekord: udana operacja na otwartym sercu u stulatka Dzięki przeszczepowi komórek macierzystych zniknął... wirus HIV 1 grudnia - Światowy Dzień AIDS Dysmorfofobia a wygląd Światowa Organizacja Zdrowia broni się przed oskarżeniami Chemikalia w butelkach dla dzieci Świńska grypa zabiła ponad 12 000 ludzi Gwiazdka z gwiazdami na Litewskiej Rozgryziono kod genetyczny śmiercionośnych nowotworów Pandemia H1N1 zaczyna słabnąć Trwa dochodzenie w sprawie rzadkich skutków ubocznych działania szczepionki na wirusa A H1N1 Nowa inicjatywa, by zmniejszyć śmiertelne przypadki biegunki u dzieci Czy organy do przeszczepów zawsze powinny pochodzić od zdrowych ludzi? Cholesterol na piątkę Pacjenci z HIV są bardziej podatni na raka 3 Amerykanów zdobyło nagrodę Nobla 2009 w dziedzinie medycyny Czy stać nas na spalanie odpadów?