Pacjenci chorzy na serce dobrze znoszą leczenie w domu

Według włoskiego badania pacjenci z przewlekłą niewydolnością serca mogą odkryć, iż leczenie w domu jest lepszą alternatywą niż tradycyjna hospitalizacja.

Szacuje się, że 5 milionów mieszkańców Ameryki Północnej cierpi z powodu przewlekłej niewydolności serca. W samych tylko Stanach Zjednoczonych zaostrzenie przewlekłej niewydolności serca jest przyczyną ponad 1 miliona hospitalizacji w skali rocznej, a pacjenci mają 50% ryzyko powtórnej hospitalizacji w ciągu sześciu miesięcy od dnia wyjścia ze szpitala.

Jak odnotowali badacze, sam szpital może być dla tych pacjentów niebezpieczny.

Naukowcy pod kierownictwem dr. Vittoria Tibaldi z University of Torino i San Giovanni Battista Hospital w Torino zwerbowali do badania pacjentów w wieku 75 lat i starszych, którzy cierpieli na chroniczną niewydolność serca, a następnie podzielili ich na dwie grupy – jedna była leczona w szpitalu, a druga w domu pod nadzorem lekarza.

Po upływie 6 miesięcy 15% z tych pacjentów zmarło i choć nie zauważono żadnej różnicy we wskaźniku śmiertelności między tymi grupami, to pacjenci leczeni w domu przez dłuższy czas nie musieli być z powrotem hospitalizowani, w przeciwieństwie do tych leczonych tradycyjnie w szpitalu.

Dodatkowo, jak zauważyli badacze, pacjenci leczeni w domu mieli mniejszy wskaźnik depresji, lepiej się odżywiali i cieszyli się lepszą jakością życia.

Najnowsze tendencje skłaniają się ku alternatywnych formach opieki zdrowotnej niż tradycyjna opieka w szpitalach. Tendencje te obejmują postęp w technologii telehealth i wzrost zapotrzebowania na leczenie w domu, twierdzi Tibaldi wraz ze współpracownikami.

Dalszy rozwój domowej hospitalizacji będzie wymagać dodatkowych badań oraz środków mających na celu wspieranie jego upowszechnienia.

Zobacz również: Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?

Badanie zostało opublikowane w wrześniowym wydaniu Archives of Internal Medicine.

Źródło: health.yahoo.com

Zobacz także:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Raporty:

Suplementacja witamin w czasie ciąży może zmniejszyć ryzyko autyzmu u dziecka Zwyciężyli raka - ale to nie koniec bólu Rozwój mózgu nastolatków zwiększa ich odczucie moralności Modyfikacje komórek ochronią przed skutkami ubocznymi chemioterapii Tętniaki mózgu pękają z powodu... kawy i seksu Alergia: nieprzyjemna, ale chroni przed nowotworem Migrena nie zagraża pamięci Uwaga na dzielenie tabletek! 400-gramowe wcześniaki mają coraz większe szanse Pestycydy dratycznie zwiększają ryzyko Alzheimera Rak płuc palacza jest inny, niż niepalącego Depresja poporodowa ma również przyczyny neurologiczne Nowe odkrycie daje nadzieję nieuleczalnie chorym Cesarskie cięcie a flora bakteryjna niemowląt Farmacja dyskryminuje dzieci Suplementy wapnia - przyjmuj je rozsądnie Implanty słuchowe lepiej sprawdzają się u młodszych pacjentów Problem z witaminą D w czasie ciąży Mniejsze zanieczyszczenie środowiska to zdolniejsze dzieciaki Małe dzieci oglądające TV mają problemy w wieku szkolnym Leki OTC mogą działać niestandardowo u dzieci z nadwagą Pielęgniarki wytrącane z rytmu pracy popełniają więcej błędów Dużo mięsa w diecie to wyższe ryzyko raka pęcherza moczowego Chirurgia bariatryczna skuteczna u 60% pacjentów