Zdesperowani Brytyjczycy sprzedają swoje nerki, by spłacić hipotekę i długi

Brytyjczycy, którzy popadli w kłopoty finansowe, decydują się na sprzedaż swoich nerek w celu spłacenia hipoteki czy innych długów.

Jak odkryło dochodzenie dziennikarskie, potencjalni dawcy organów to m.in. pielęgniarz i taksówkarz żądający nawet do £60 000 za swoją nerkę plus dodatkowe koszty.

Ryzykują oni 3-letnim więzieniem, jeśli zostaną złapani, ale jak twierdzą, ta potencjalnie groźna operacja jest ich jedyną nadzieją na wydostanie się z długów.

William Henderson, 43-letni taksówkarz z miejscowości Morecambe, wystawił na sprzedaż jedną ze swoich nerek, żądając za nią £25 000. Kwota ta ma pomóc mu w spłaceniu hipoteki i karty kredytowej, jak również wyremontować kuchnię.

Ponieważ jest mało prawdopodobne, by jakikolwiek brytyjski chirurg zgodził się przeprowadzić taką operację, Henderson chce, by dodatkowo zapłacono mu £1000 za pobyt w hotelu za granicą i podróż samolotem oraz kolejne £1200, by pokryć utraconą pensję podczas jego nieobecności.

Jak twierdzi, popadł w długi, gdy opuściła go żona, a Polacy, którzy wynajmowali u niego pokoje, wrócili do swojego kraju, po tym jak spłonęła fabryka, w której pracowali. Jednocześnie zarzeka się, iż nie kieruje nim chciwość, ale myśl, że może komuś pomóc ocalić życie – już raz kiedyś zaoferował podarowanie swojej nerki choremu szwagrowi.

Zaznaczył także, że odrzucił propozycję kupna od pewnego Pakistańczyka, albowiem jak sądził, był on pośrednikiem, a nie potrzebującym pacjentem.

43-letni taksówkarz chciał sprzedać swoją nerkę dziennikarzowi udającemu ciężarną kobietę, której mąż umiera na niewydolność nerek. Henderson powiedział, że jego rodzice zmarli, gdy był dzieckiem, i nie chciał, by inne dzieci spotkał ten sam los…

Zobacz również: Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?

Utrzymanie zdrowego i aktywnego trybu życia tylko z jedną nerką jest jak najbardziej możliwe, aczkolwiek istnieje pewne ryzyko związane z tak poważną operacją, po której 1 na 3000 dawców umiera wskutek infekcji, krwawienia bądź skrzepów krwi.

Kolejnym przykładem potencjalnego dawcy organów jest 26-letni pielęgniarz, który ma nadzieje otrzymać £25 000 od pewnego Amerykanina rozpaczliwie potrzebującego przeszczepu. Mężczyzna ten ma 2-letnie dziecko i £20 000 długu po tym, jak jego firma zbankrutowała.

Jak powiedział dziennikarzowi podszywającemu się pod bliskiego przyjaciela człowieka, który potrzebuje transplantacji – stracił dużo pieniędzy i popadł w długi u ludzi, z którymi nie wolno zadzierać. Jego zdaniem jest to jego jedyna szansa na wydostanie się z tragicznej sytuacji, w której się znalazł.

Innym przykładem jest pewien 24-letni Polak, mieszkajacy w Londynie, który chce sprzedać swoją nerkę za £60 000.

Wystawianie na sprzedaż organów jest przestępstwem na mocy Human Tissue Act, ściganym przez prawo i grożącym 3-letnim więzieniem plus grzywną, nawet jeśli dana osoba jest gotowa wyjechać za granicę, by przeprowadzić zabieg.

Zdaniem lekarzy specjalizujących się w przeszczepach proceder udowadnia, jak daleko ludzie są w stanie się posunąć, by uzyskać zdrowy organ.

Mniej niż połowa z 7000 Brytyjczyków oczekujących na przeszczep nerki każdego roku otrzymuje ją, a kolejnych kilkadziesiąt osób umrze, zanim pojawi się dawca.

Źródło: dailymail.co.uk

Zobacz także:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Wydarzenia:

Rekord: udana operacja na otwartym sercu u stulatka Dzięki przeszczepowi komórek macierzystych zniknął... wirus HIV 1 grudnia - Światowy Dzień AIDS Dysmorfofobia a wygląd Światowa Organizacja Zdrowia broni się przed oskarżeniami Chemikalia w butelkach dla dzieci Świńska grypa zabiła ponad 12 000 ludzi Gwiazdka z gwiazdami na Litewskiej Rozgryziono kod genetyczny śmiercionośnych nowotworów Pandemia H1N1 zaczyna słabnąć Trwa dochodzenie w sprawie rzadkich skutków ubocznych działania szczepionki na wirusa A H1N1 Nowa inicjatywa, by zmniejszyć śmiertelne przypadki biegunki u dzieci Czy organy do przeszczepów zawsze powinny pochodzić od zdrowych ludzi? Cholesterol na piątkę Pacjenci z HIV są bardziej podatni na raka 3 Amerykanów zdobyło nagrodę Nobla 2009 w dziedzinie medycyny Czy stać nas na spalanie odpadów? Matematycy mają zbudować model nowotworu Czy prezydent Francji powinien przestać biegać?