Ludzkie skrajności: Najwyżsi, najniżsi, najciężsi i najlżejsi ludzie na świecie.

Zdjęcie autorstwa vait_mcright / CC BY

Pewna Indonezyjka wydała na świat chłopczyka ważącego 8.7 kg – jest to najcięższe urodzone dziecko w tym kraju. Przyjrzymy się także innym ekstremalnym rozmiarom i kształtom ludzkiego ciała.

Najcięższe dziecko na świecie urodziło się w styczniu 1979 r. w Ohio w USA i zmarło po 11 godzinach. Chłopczyk ważył 10.43 kg, a i sama matka, Kanadyjka Anna Bates była niespotykanie wysoka – mierzyła 2.24 metra.

Najcięższy żyjący noworodek urodził się we Włoszech we wrześniu 1955 r. i ważył 9.98 kg.

Z kolei najlżejszym noworodkiem, który zdołał przeżyć, była Amillia Taylor, która przyszła na świat w lutym 2007 r. w Miami w USA, spędzając zaledwie 21 tygodni i 6 dni w łonie matki. Mała ważyła niespełna 300 gramów w chwili narodzin. 

Jon Brower Minnoch z Bainbridge Island w stanie Waszyngton był, najcięższym człowiekiem, jaki kiedykolwiek żył, ważył ok. 635 kg. Jest to przybliżona waga, albowiem jego rozmiar uniemożliwił prawidłowe zważenie. Pobił także drugi rekord, chudnąc 419 kg. Zmarł w 1983 r. w wieku 42 lat.

Najcięższą kobietą była Carol Yager z Beecher w stanie Michigan, ważyła 545 kg, była także osobą, która zrzuciła najwięcej kilogramów bez ingerencji chirurgicznej, schudła 236 kg w trzy miesiące, zmarła w 2006 r. w wieku 34 lat.

Najwyższym mężczyzną na świecie był Robert Wadlow z Alton w Illinois, mierzył 2 metry 47 cm, w chwili śmierci miał 22 lata. Problem z przysadką mózgową przyczynił się do wysokiego poziomu hormonów wzrostu, które sprawiały, że wciąż rósł.

Najwyższym żyjącym mężczyzną jest Sultan Kosen z Mardin w Turcji, urodził się w 1983 r. i według Światowej Księgi Rekordów Guinessa jest najwyższym żyjącym człowiekiem, mierząc 2 metry 46 cm.

Zobacz również: 7 sposobów, aby wychować szczęśliwe dziecko

Najwyższą kobietą na świecie była 17-letnia Trijntje Keever z Edamu w Holandii, zmarła w 1633 r., mierząc ponad 2 metry.

Najwyższą żyjącą kobietą jest, jak się wierzy, 37-letnia Yao Defan z prowincji Anhui w Chinach. Chociaż Światowa Księga Rekordów Guinnesa nie potwierdziła tego, to mówi się, iż mierzy 2 metry 37 cm.

Najniższym dorosłym człowiekiem świata był Gul Mohammed z New Delhi, mierząc 35 cm, zmarł w wieku 40 lat, z powodu problemów z układem oddechowym wywołanych przez nadmierne palenie papierosów.

Najlżejszą kobietą na świecie była Lucia Zarate z San Carlos w Meksyku, która ważyła zaledwie 2.13 kg i była zarazem jedną z najniższych kobiet na świecie, mierząc 54.61 cm. Zmarła na skutek hipotermii, gdy jej pociąg cyrkowy ugrzązł w śniegu w górach Sierra Nevada w 1890 r.

Źródło: telegraph.co.uk

Zobacz także:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Wydarzenia:

Rekord: udana operacja na otwartym sercu u stulatka Dzięki przeszczepowi komórek macierzystych zniknął... wirus HIV 1 grudnia - Światowy Dzień AIDS Dysmorfofobia a wygląd Światowa Organizacja Zdrowia broni się przed oskarżeniami Chemikalia w butelkach dla dzieci Świńska grypa zabiła ponad 12 000 ludzi Gwiazdka z gwiazdami na Litewskiej Rozgryziono kod genetyczny śmiercionośnych nowotworów Pandemia H1N1 zaczyna słabnąć Trwa dochodzenie w sprawie rzadkich skutków ubocznych działania szczepionki na wirusa A H1N1 Nowa inicjatywa, by zmniejszyć śmiertelne przypadki biegunki u dzieci Czy organy do przeszczepów zawsze powinny pochodzić od zdrowych ludzi? Cholesterol na piątkę Pacjenci z HIV są bardziej podatni na raka 3 Amerykanów zdobyło nagrodę Nobla 2009 w dziedzinie medycyny Czy stać nas na spalanie odpadów? Matematycy mają zbudować model nowotworu Czy prezydent Francji powinien przestać biegać? Zdesperowani Brytyjczycy sprzedają swoje nerki, by spłacić hipotekę i długi Marsz wspierający walkę z Parkinsonem Planeta w potrzebie Nowe prawo aborcyjne w Hiszpanii Lekarze łamią zasadę poufności