Zestresowani lekarze popełniają więcej błędów

Nowe badania Mayo Clinic pokazują, że przyczyną błędów lekarskich jest nie tylko zmęczenia, ale również stres związany z brakiem pieniędzy, problemami rodzinnymi i innymi czynnikami, które mogą go powodować. Badacze uważają, że stres powinien być rozpatrywany oddzielnie i nowe wskazówki dla lekarzy powinny go uwzględniać.

Zmiany w kształceniu lekarzy powinny obejmować zarówno radzenie sobie ze zmęczeniem, jak również ze stresem, aby poprawić bezpieczeństwo pacjentów – twierdzi doktor Colin P. West, internista z Mayo Clinic w Rochester. Dodaje on, że zmęczenie powiązane z niższym poziomem życia, wyczerpaniem, symptomami depresji i innymi czynnikami zaniepokojenia, niezależnie od siebie podnoszą liczbę błędów medycznych. – Zmęczenie i niepokój są związane z podwojeniem, a nawet potrojeniem ryzyka wystąpienia pomyłki lekarskiej – uważa West. – Nasze badania wspierają wysiłki zmierzające do reformy sposobu nauczania, ale zwracamy także szczególną uwagę na psychiczny stan lekarzy.(…) Potrzebne są dalsze badania w tej materii.

Raport został opublikowany na łamach „Journal of the American Medical Association”.

Błędy medyczne są poważnym problemem. Według raportu Institute of Medicine z 1999 r. co roku z tego powodu w USA umiera 100 000 osób. Zespół Westa przeprowadził w latach 2003–2008  ankietę wśród lekarzy, w której byli pytani o błędy medyczne, ale także o poziom ich życia, zmęczenie, bezsenność, depresje. Na 378 lekarzy 39% przyznało, że popełniło przynajmniej jeden błąd medyczny w leczeniu pacjenta. Zespół Westa odkrył powiązania pomiędzy błędami i zmęczeniem. Z każdym punktem na skali zmęczenia lekarze byli o 14% bardziej skłonni popełnić błąd.

Od dawna wiemy, że zmęczenie u każdego wpływa na jego efektywność, a przemęczony personel medyczny popełnia błędy. Dlatego ograniczyliśmy liczbę godzin pracy poprzez zapis w prawie federalnym – powiedział David J Birnbach, profesor na University of Miami i dyrektor UM-Jackson Memorial Hospital Centre for Patient Safety at the Miller School of Medicine. Uważa on jednak, że potrzeba dalszych zmian.

Źródło: Health24.com

Zobacz także:

Zobacz również: Najczęstsze problemy zdrowotne kobiet w ciąży

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Raporty:

Suplementacja witamin w czasie ciąży może zmniejszyć ryzyko autyzmu u dziecka Zwyciężyli raka - ale to nie koniec bólu Rozwój mózgu nastolatków zwiększa ich odczucie moralności Modyfikacje komórek ochronią przed skutkami ubocznymi chemioterapii Tętniaki mózgu pękają z powodu... kawy i seksu Alergia: nieprzyjemna, ale chroni przed nowotworem Migrena nie zagraża pamięci Uwaga na dzielenie tabletek! 400-gramowe wcześniaki mają coraz większe szanse Pestycydy dratycznie zwiększają ryzyko Alzheimera Rak płuc palacza jest inny, niż niepalącego Depresja poporodowa ma również przyczyny neurologiczne Nowe odkrycie daje nadzieję nieuleczalnie chorym Cesarskie cięcie a flora bakteryjna niemowląt Farmacja dyskryminuje dzieci Suplementy wapnia - przyjmuj je rozsądnie Implanty słuchowe lepiej sprawdzają się u młodszych pacjentów Problem z witaminą D w czasie ciąży Mniejsze zanieczyszczenie środowiska to zdolniejsze dzieciaki Małe dzieci oglądające TV mają problemy w wieku szkolnym Leki OTC mogą działać niestandardowo u dzieci z nadwagą Pielęgniarki wytrącane z rytmu pracy popełniają więcej błędów Dużo mięsa w diecie to wyższe ryzyko raka pęcherza moczowego Chirurgia bariatryczna skuteczna u 60% pacjentów