Wspólne nałogi, wspólne szczęście

Małżeństwa mogą być zagrożone, jeśli jedno z partnerów boryka się z poważnymi nałogami, a drugie nie – donoszą najnowsze badania. Jeśli natomiast współmałżonkowie mają podobne nałogi bądź przynajmniej jeden wspólny, to zadowolenie z małżeństwa u obojga jest stosunkowo wysokie.

Naukowcy obserwowali 634 pary nowożeńców przez okres 7 lat. W ciągu tego okresu każdy z małżonków był proszony o wypełnienie co roku ankiety monitorującej zadowolenie ze wspólnego życia. Satysfakcja współmałżonków z roku na rok spadała – szczególnie tam, gdzie jedno z nich dużo piło/paliło, a drugie w ogóle. 

Informacje zdobyte w czasie przeprowadzania ankiet okazały się bardzo ciekawe. Jeśli jedno z dwojga pijących partnerów decydowało się na leczenie z uzależnienia, prawdopodobieństwo rozpadu związku bardzo wzrastało. Jeśli natomiast oboje decydowali się na terapię, przynosiło to korzyści zarówno dla związku, jak i rodziny. Dlatego powinniśmy więcej mówić o zachowaniu człowieka będącego pod wpływem jakiegoś nałogu, a nie tylko o jego zgubnych skutkach dla zdrowia – twierdzą autorzy badań. 

Źródło: [url=http:// http://health.yahoo.com/news/healthday/habitsmaykeepcouplestogetherortearthemapart.html]Health.yahoo[/url]

Zobacz także:

Zobacz również: Dlaczego warto mierzyć ciśnienie?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Lifestyle:

Napoje light mają mniej kalorii, ale nie są zdrowsze Medytacja to wymierne korzyści zdrowotne Czy kary za brak szczepień są zgodne z prawem? Siedzący tryb życia podnosi ryzyko zatorowości płucnej Czy picie wody obniża ryzyko powstawania cukrzycy? Wysokotłuszczowa dieta matki może powodować cukrzycę u dziecka Przepisy nieskuteczne - palarnie nie chronią niepalących Kanadyjskie Towarzystwo Kardiologiczne zmienia zdanie - nie należy łykać Aspiryny Życie w mieście zwiększa ryzyko chorób psychicznych Odchudzanie jest skuteczniejsze u osób... szczupłych Powstanie rozpuszczalny materiał dentystyczny odbudowujący kość Biurka z bieżnią zyskują coraz większą popularność Chcesz być zdrowy i szczęśliwy na emeryturze? - zacznij planować Korea będzie leczyć uzależnionych od Internetu Kontakt z ojcem decyduje o dorosłym życiu córki Sen polifazowy jest znacznie bardziej efektywny Domowe sposoby młodych mam na przyspieszenie porodu Światowy Dzień Krwiodawcy Zielona herbata wspomaga produkcję limfocytów T Rzucić palenie - i nie przytyć Dzieci stają się agresywne kiedy za mało śpią Elektroniczne śmieci to coraz większe zagrożenie Chcesz zajść w ciążę? - pij mniej kawy Okulary przeciwmigrenowe - ulga dla chorych