Krople do oczu dla osób cierpiących na jaskrę

Nowe krople do oczu mogą pomóc zachować wzrok tysiącom ludzi zagrożonych ślepotą z powodu jaskry.

Krople te są pierwszymi w tego rodzaju leczeniu, dzięki którym można uniknąć nieprzyjemnych skutków ubocznych, które zniechęcają jedną trzecią pacjentów do dalszej terapii.

Pół miliona osób w Wielkiej Brytanii cierpi z powodu jaskry, która powoduje stopniową utratę wzroku w wyniku uszkodzenia nerwu wzrokowego.

Dolegliwość ta jest zazwyczaj leczona kroplami do oczu, które obniżają ciśnienie płynów w gałce ocznej. Jak do tej pory zabiegi te zawierały detergent konserwujący, który mógł powodować poważne skutki uboczne u niektórych pacjentów, takie jak pieczenie, świąd, łzawienie lub uczucie suchości oka.

Z powodu tych nieprzyjemnych doznań pacjenci odmawiali stosowania kropli, narażając się na ryzyko utraty wzroku.
Regularne stosowanie kropli do oczu może utrzymać stan pacjenta pod kontrolą do końca jego życia. Natomiast bez nich może on oślepnąć w ciągu 5 do 10 lat.

Gdy choroba staje się zbyt zaawansowana, jedynym lekarstwem jest operacja, która jest ryzykowna i może sama doprowadzić do ślepoty.

Nowy lek, tafluprost, nie zawiera żadnego z detergentów, które powodują niepożądane skutki uboczne, i jest znacznie bardziej przyjazny dla pacjenta.

Krople sprzedawane pod marką Saflutan są dostępne w Wielkiej Brytanii od dziś i są licencjonowane na obniżenie podwyższonego ciśnienia płynu w gałce ocznej lub ciśnienia wewnątrzgałkowego (IOP).

Zobacz również: Jak pozbyć się kataru?

Zdaniem Keitha Martina, okulisty i eksperta w dziedzinie jaskry z Addenbrookes Hospital – dziś po raz pierwszy mieszkańcy Wielkiej Brytanii będą mieli dostęp do leczenia wolnego od toksyn i detergentów, które ratuje wzrok, jest dobrze tolerowane i nie uszkadza gałki ocznej. Ten przełom jest powszechnie przyjęty z radością przez społeczność okulistyczną.

David Wright, dyrektor generalny International Glaucoma Association, nazwał nowe krople największym postępem w leczeniu jaskry w ostatnich latach.

Dodając, iż wprowadzenie Saflutanu jest szczególnie mile widziane, albowiem jego skład nie zawiera detergentów ani substancji toksycznych, a zatem pozwoli ludziom mającym na nie alergię w pełni skorzystać z jego zbawiennego działania w postaci kontroli ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Żródło: telegraph.co.uk

Zobacz także:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Nowinki:

Nowotwory są groźniejsze dla mężczyzn Neurostymulator pomoże kontrolować pęcherz moczowy Czy szwedzkim chirurgom uda się przeszczepić macicę? Będzie można odwrócić przerost mięśnia sercowego Czy osoby niewidome korzystają z echolokacji? Pod wodą słyszymy przez... kości Czy wyleczymy chorobę Parkinsona? Nikotyna na ból zęba Nowe neurony i ich połączenia ważne nie tylko dla pamięci Zapłodniona komórka jajowa dzieli się mimo błędów Mikroudary mózgu mogą zwiększać ryzyko zawału serca Samodestrukcja komórek raka piersi Naukowcy uderzą w nowotwory... diamentami Męska płodność zależna od stanu... kości Osoby wielojęzyczne mają lepszą pamięć Wiadomo już, skąd pochodzi agresja Witamina D niezbędna do rozwoju i utrzymania sprawności płuc Odnaleziono nowy marker zawału serca Dotyk matki jest bardzo ważny dla wcześniaka Koniec problemów z łysieniem...? Głos matki aktywuje naukę języka u dziecka Kolejny wzmacniacz pamięci - odnaleziony Trwają prace nad wczesnym testem wykrywającym chorobę Alzheimera Nowatorskie badania: komórki macierzyste zregenerują serce?