Będzie więcej chorych na demencję
MAŁGORZATA KAMIŃSKA • dawno temu
Raport King's College London podaje, że 115 milionów ludzi na świecie będzie cierpieć na demencję starczą do 2050 r. Te przewidywania wzrosły o 10% od tych z 2005 r. po uwzględnieniu danych z Azji Południowej i Ameryki Łacińskiej. Alzheimer Society uważa, że dane te pokazują, jak wielka jest skala problemu i jakie obawy na całym świecie w związku z nim powstają. Opieka nad chorymi z demencją nie jest tylko problemem socjalnym, ale również ekonomicznym, obciążającym system opieki zdrowotnej i pracujących obywateli państw.
Badania King's College London, które są częścią 2009 World Alzheimer's Report, opublikowanych przez Alzheimer's Disease International, szacują, że w przyszłym roku na świecie będzie 35 milionów cierpiących na demencję. Liczba ta będzie podwajać się co 20 lat – w 2030 chorych będzie 65,7 milionów, w 2050 – 115,4.
Zaawansowanie opieki zdrowotnej i prawidłowe odżywianie będzie miało największy wpływ w biedniejszych państwach, tak jak to, że liczba starszych osób gwałtownie wzrośnie. Obecnie szacuje się, że ponad połowa chorych z demencją mieszka w biednych lub średnio rozwiniętych państwach, a liczba ta wzrośnie do 2/3 do 2050 r.
Profesor Martin Prince z King’s College określił, że liczby te są zdumiewające: Obecne inwestycje w badania, leczenie i system opieki są nieproporcjonalne wobec wpływu choroby na liczbę osób, system opieki zdrowotnej i społecznej.
Alzheimer's Disease International stwierdziło, że więcej państw powinno pójść śladem Australii, Francji, Korei i Wielkiej Brytanii i wdrażać w życie plany zmniejszające działanie choroby na różne sektory.
Źródło: News.bbc.co.uk
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze