Zielona herbata oddziałuje negatywnie na kości myszy

Amerykańskie badania przeprowadzone na myszach sugerują, że picie zielonej herbaty może osłabiać kości.
Myszy z nadwagą i bez niej otrzymywały różne ilości ekstraktu z zielonej herbaty – 0%, 1% i 2% jako dodatek do swojej diety. Poprzednie badania pokazały, że przyjmowanie 1% ekstraktu z tej rośliny obniża ryzyko chorób sercowo-naczyniowych w Japonii i chroni grube myszy przed obtłuszczeniem wątroby.

W obecnych badaniach po sześciu tygodniach zbadano kości myszy pod względem ich wielkości, stopnia zmineralizowania i struktury. Myszy, które otrzymywały ekstrakt, były lżejsze od tych, które go nie przyjmowały. Gęstość kości udowej nie miała powiązania z wagą. Jednakże przyjmowanie ekstraktu z zielonej herbaty miało wpływ na jej długość, zawartość minerałów. Podobny efekt zauważono w odniesieniu do kręgów lędźwiowych (według badań opublikowanych w „Journal of Nutrition”).

Badania sugerują, że przyjmowanie ekstraktu z zielonej herbaty może osłabiać mikrostrukturę kości i redukować ich wielkość u rozwijających się myszy. Nie jest jednak pewne, czy takie same efekty będą występowały u ludzi.

Badania przeprowadzono na Oregon State University i University of Connecticut.

Źródło: Health.yahoo.com

Zobacz także:

Zobacz również: Najczęstsze problemy zdrowotne kobiet w ciąży

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Obalamy mity:

Wielorazowe torby - ekologiczne, ale czy zdrowe? Zwierzęta nie powodują wzrostu ryzyka alergii u małych dzieci Placebo - jak to właściwie działa? Dziecko moczy się w nocy? - nie wolno tego lekceważyć! E-papieros - elektroniczne oszustwo? Gimnastyka wzmacnia kości dorastających dziewczynek Dezinformacja na temat szkodliwości szczepionek jest groźna dla zdrowia dzieci! Kwas foliowy w ciąży - pomaga czy szkodzi? W ciąży również należy zapinać pasy bezpieczeństwa Nie potrzeba długich sesji, żeby medytacja pomogła walczyć z bólem Uwaga na SMS-y! Skąd się bierze agresja u dzieci? Antydepresanty działają natychmiast Stare leki przyszłością medycyny? Mity na temat AIDS Fakty i mity na temat zakażeń rotawirusowych