Gronkowiec złocisty po raz drugi

Gronkowiec złocisty (czasem określany skrótem MRSA — methicillin-resistant Staphylococcus aureus) może przeżyć tygodnie, a nawet miesiące w zabawkach, stwarzając ryzyko przeniesienia go na skórę. MRSA był do tej pory zmartwieniem głównie w szpitalach. Ostatnie badania pokazały jednak, że gronkowiec może występować na różnych obiektach.

Nasze badania pokazują nie tylko dokładną ilość bakterii, którą można znaleźć, które przeżywają w naszym środowisku, ale także, że mogą przenieść się na skórę po pewnym czasie – tłumaczy doktor Rishi Desai z Childrens Hospital Los Angeles. – Największym odkryciem było to, że kolonie gronkowca mogą przenieść się nawet po dwóch miesiącach bytowania na plastikowych przedmiotach, takich jak winyl czy klocki dla dzieci.

Badania zostały przedstawione na Interscience Conference on Antimicrobial Agents and Chemotherapy w San Francisco.
W trakcie badań naukowcy zainfekowali przedmioty bakteriami, pocięli na części wielkości 2×2 cm. Następnie zostawili na pewien czas, sprawdzając raz po raz poprzez przykładanie do elementów czystej świńskiej skórki, czy bakterie nadal żyją. Naukowcy zauważyli, że bakterie mogą przenosić się z gładkich powierzchni na chropowate.

– Uważamy, że osoby, które zaraziły się gronkowcem, powinny regularnie czyścić powierzchnie w swoim domu, by zmniejszyć ryzyko rozprzestrzenienia bakterii na innych członków rodziny – dodaje Desai.

Źródło: Health24.com

Zobacz także:

Zobacz również: Najczęstsze problemy zdrowotne kobiet w ciąży

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Obalamy mity:

Wielorazowe torby - ekologiczne, ale czy zdrowe? Zwierzęta nie powodują wzrostu ryzyka alergii u małych dzieci Placebo - jak to właściwie działa? Dziecko moczy się w nocy? - nie wolno tego lekceważyć! E-papieros - elektroniczne oszustwo? Gimnastyka wzmacnia kości dorastających dziewczynek Dezinformacja na temat szkodliwości szczepionek jest groźna dla zdrowia dzieci! Kwas foliowy w ciąży - pomaga czy szkodzi? W ciąży również należy zapinać pasy bezpieczeństwa Nie potrzeba długich sesji, żeby medytacja pomogła walczyć z bólem Uwaga na SMS-y! Skąd się bierze agresja u dzieci? Antydepresanty działają natychmiast Stare leki przyszłością medycyny? Mity na temat AIDS Fakty i mity na temat zakażeń rotawirusowych Zielona herbata oddziałuje negatywnie na kości myszy